W tym roku na chwałę Panu zaśpiewają wszyscy: mamy, dzieci, seniorzy, a nawet… faceci w czerni.
Gdy ponad 20 lat temu w Krakowie powstał pierwszy w Polsce chór gospel i gdy odbyły się pierwsze gospelowe warsztaty (zwieńczone koncertem, który zatrząsł murami miasta), nikt jeszcze nie przypuszczał, że rodzi się tu festiwal, który podbije świat i przyciągnie pod Wawel niezliczoną liczbę fanów.
– Gospel może być traktowany jako forma rozrywki, ale to nie jest pełny wymiar tej muzyki. Bo gospel to spotkanie – z Bogiem i drugim człowiekiem – przekonuje Lea Kjeldsen, Dunka, która na początku lat 90. ub. wieku zjawiła się w Polsce i stała się sprawczynią całego zamieszania. Najpierw zakochała się w Krakowie, potem zaprosiła wszystkich chętnych do wspólnego, pionierskiego jeszcze, gospelowego śpiewania. W końcu razem z Darkiem Bigoszem założyła Stowarzyszenie Gospel, które szybko stało się marką dobrze znaną i cenioną, i rozkręciła coroczne warsztaty tej muzyki. Te z kolei z biegiem lat zamieniły się w Festiwal 7+Gospel.
– Bardzo lubię te gospelowe spotkania, gdy razem śpiewamy, uwielbiamy Boga i gdy widzę prawdziwą radość malującą się na twarzach uczestników warsztatów i koncertów. Gospel zmienia ich życie na lepsze i otwiera na spotkanie z Bogiem, który jest i czeka na każdego z nas – dodaje Lea.
Od początku istnienia festiwalu hitem są warsztaty wokalne prowadzone zawsze przez największych twórców gospel. Zapisy na te zajęcia kończą się najszybciej. W tym roku nauczycielami będą Chad i Fallon Erickson. Popularnością cieszą się też warsztaty Mama Gospel.
– Jeśli jesteś mamą maluszka (od 6. miesiąca do 3. roku życia), masz ochotę twórczo i radośnie spędzić czas, poznając nowych ludzi, a przede wszystkim bawiąc się i śpiewając (razem z dzieckiem) na chwałę Pana, i w tym roku przyjdź do nas! – zachęcają Maria Pabisiak i Katarzyna Kruk, odpowiedzialne za 3. warsztaty „Mama Gospel”. Podczas dwugodzinnych spotkań mamy najpierw będą uczyły się zabaw, które rozwijają w dziecku poczucie rytmu oraz zdolności muzyczno-ruchowe, a następnie – gdy dzieci będą miały zapewnioną opiekę – stworzą wyjątkowy chór gospelowych mam, który wystąpi podczas koncertu finałowego.
W ubiegłym roku nowościami godnymi kontynuowania okazały się warsztaty dla osób „50+”, które w tym roku odbędą się pod hasłem „Śpiew, Ruch, Radość”, oraz warsztaty Gospel Kids.
– W tym roku wymyśliliśmy warsztaty Men in Black (Faceci w czerni), skrojone w sam raz dla mężczyzn. Mężowie, ojcowie, bracia, kuzyni, koledzy, wujkowie i dziadkowie – to będzie wasz czas! Fantastyczny męski chór stworzy Wayne Ellington – zachęca Lea Kjeldsen.
Podczas festiwalu warto też zainteresować się kilkoma otwartymi dla publiczności imprezami. Wszystko rozpocznie się od wielkiego koncertu uwielbienia (9 października, godz. 19, Sala Teatralna Centrum Kultury im. św. Jadwigi, ul. Władysława Łokietka 60), którego gospodarzami będą Chad i Fallon Erickson oraz zespół DeocentriCity. 14 października o godz. 19 w sali koncertowej szkoły muzycznej (ul. Basztowa 9) wystąpi tarnowski znakomity zespół Gos.pl, a 9. festiwal 7+Gospel zakończy się koncertem finałowym, podczas którego na scenie wystąpi aż 1000 osób! (19 października, godz. 19, Kino Kijów Centrum).
Szczegółowe informacje o festiwalu na www.7xgospel.com.pl.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...