Poradzisz? Godej!

Kampania promująca mowę śląską pod hasłem "Poradzisz? Godej!" została zainaugurowana w środę w Katowicach. Jest to najnowsza inicjatywa stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana, które od siedmiu lat organizuje akcje na rzecz promowania "ślonskiej godki".

"Przesłaniem projektu +Poradzisz? Godej!+ jest myśl, że jeśli tylko potrafisz, to mów po śląsku" - powiedział na konferencji prasowej w Katowicach prezes Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Rafał Adamus.

Mowę śląską będzie promować pięć spotów reklamowych, które będzie można obejrzeć w internecie, w tym na specjalnej stronie poświęconej tej akcji - www.godej.pl, czy na portalu YouTube.

Zaprezentowane w środę spoty - jak powiedział Adamus - "prezentują ludzi młodych, wykształconych, którzy nie obawiają się używać godki ślonskiej nawet w oficjalnych sytuacjach, takich jak na przykład egzamin na uczelni, negocjacje biznesowe".

"Dostrzegliśmy, że choć wiele osób deklaruje, że używa ślonskiej godki, to okazuje się, że najczęściej te deklaracje dotyczą domu, a nie miejsc publicznych, takich jak sklepy, urzędy. Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać, że mowy śląskiej można używać w różnych sytuacjach. Jeden ze spotów prezentuje na przykład uczestników rajdu samochodowego. Kierowcą jest kobieta, która odzywa się po śląsku do siedzącego obok pilota" - dodał Adamus.

Kolejnym elementem kampanii będą m.in. billboardy i plakaty, które z początkiem października pojawią się na ulicach miast woj. śląskiego i opolskiego.

Kampania jest finansowana z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Łącznie z wkładem własnym stowarzyszenia, budżet kampanii wynosi 190 tys. zł.

"Poradzisz? Godej!", jak informuje stowarzyszenie, jest "rozwinięciem" akcji "Godomy po ślonsku". Akcja zakończyła się w 2013 roku. Rozdano ponad 100 tabliczek z napisem "Godomy po ślonsku" - informujących, że w danej instytucji publicznej, czy firmie można załatwić sprawy w mowie śląskiej. Tabliczki pojawiły się m.in. instytucjach publicznych, sklepach, restauracjach, szkołach, probostwach, targowiskach, kinach, drukarniach, zakładach krawieckich, szpitalach.

Pro Loquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Poradzisz? Gŏdej! We biurze

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JĘZYK, KULTURA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama