Kolejny raz doświadczyliśmy, że wiara kształtuje kulturę, a kultura czerpie inspirację z wiary.
O tym powiązaniu mówił bp Henryk Tomasik, który uczestniczył w finale XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie kolędowanie". Zanim do radomskiego Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" na finały przybyło 28 podmiotów wykonawczych, odbyły się w diecezji eliminacje rejonowe. Zorganizowano je w Białobrzegach, Drzewicy, Lipsku, Opocznie, Pionkach, Radomiu, Skaryszewie, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach.
Grand Prix festiwalu zdobył Zespół Wokalny Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. - Ćwiczyliśmy długo. Zaczęliśmy dobry rok temu. Teraz doprecyzowaliśmy nasz kolędowy program i udało się. Co więcej, wygraliśmy także eliminacje konkursu kolęd i pastorałek i jedziemy na finały do Będzina - mówi Piotr Markowski, opiekun zespołu. - Jestem bardzo zaskoczona i zarazem bardzo się cieszę. To wyjątkowe wyróżnienie. Pierwszy raz występowaliśmy przed taką publicznością i cieszę się, że kolędy w naszym wykonaniu spodobały się. Postaramy się także wypaść jak najlepiej w Będzinie - mówi Olga Nawara, jedna z wokalistek zwycięskiego zespołu.
Jury miało niełatwe zadanie i sporo pracy, bo finałowe przesłuchania trwały praktycznie cały dzień. Zespołowi przewodniczył Robert Pluta, dyrektor Szkoły Muzycznej w Radomiu. Członkami komisji byli: Małgorzata Jurecka, Daniela Czerwińska, ks. Andrzej Zarzycki i ks. Dariusz Sałek.
Ostatecznie jury ogłosiło werdykt:
W kategorii do 13 lat wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Kruszyńska, Zespół Wokalny ”Fuego” i zespół ”Koderki”. Nie przyznano III miejsca, a II miejsce ex aequo otrzymały Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ”Wolanianki” i ”Forum M”. I miejsce przyznano dwóm formacjom - Zespołowi Pieśni i Tańca Ludowego ”Kuniczanki” i Zespołowi ”Koderki”.
W kategorii powyżej 13 lat wyróżnienia otrzymali: Jagoda Przepiórka, tercet ”Wróbelki” i Zespół Ludowy ”Skaryszewiacy”. W tej kategorii także nie przyznano III miejsca, natomiast II miejsce zajęli Katarzyna Zając i Chór Filharmoniczny z Opoczna. I miejsce przyznano Aleksandrze Samsonowskiej.
Grand Prix festiwalu zdobył Zespół Wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.
Po przyznaniu nagród uczestnicy finału obejrzeli jasełka, które przygotował zespół Teatru Poszukiwań w reżyserii Włodzimierza Mancewicza. Na zakończenie festiwalu z koncertem kolęd wystąpił zespół ”Gaudeamus”. Istnieje on od ponad 20 lat i na co dzień jest związany z radomskim kościołem księży jezuitów. Zaprezentował kilka kolęd i mniej lub bardziej znanych pastorałek. Mimo że finałowy koncert trwał cały dzień, widownia nie pozwoliła zespołowi zejść ze sceny po ostatnim utworze. Były bisy i wspólne kolędowanie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.