UŚ planuje uruchomić studia śląskie

Studia śląskie planuje uruchomić od października Uniwersytet Śląski w Katowicach. W ich programie będą m.in. prawo lokalne, antropologia kultury Górnego Śląska, socjologia miasta, historia regionu. Pierwszy rok będzie mogło rozpocząć maksymalnie 50 osób.

Prodziekan ds. rozwoju i promocji wydziału filologicznego Uniwersytetu Śląskiego prof. Marian Kisiel poinformował we wtorek, że program kształcenia jest już gotowy. "Istotą tych studiów będzie, aby każda osoba, które je ukończy miała ugruntowaną wiedzę na temat historii Górnego Śląska, jego teraźniejszości, dialektu śląskiego, kultury zarówno materialnej jak i duchowej" - powiedział PAP.

Będą to dwuletnie, dzienne studia magisterskie skierowane do osób posiadających już licencjat - m.in. po studiach społecznych lub humanistycznych.

W programie studiów przygotowanym przez specjalistów z różnych wydziałów Uniwersytetu Śląskiego znalazły się m.in. prawo lokalne, antropologia kultury Górnego Śląska, socjologia miasta (m.in. kształtowanie się miast), historia Górnego Śląska do wieku XIX i osobno - historia regionu w XX i XXI wieku, a także historia literatury Górnego Śląska, kanon literacki. "Będą też przedmioty językoznawcze mówiące o społecznym, historycznym zróżnicowaniu dialektu śląskiego. Przy tej okazji pewnie nie unikniemy pytania: +czy język kształtuje tożsamość narodową bądź inną+" - powiedział prof. Kisiel.

Przygotowany program nowych studiów interdyscyplinarnych za kilka dni zostanie przekazany rektoratowi uczelni, następnie będzie musiał przejść przez uczelniane komisje dydaktyczne. "Na końcu przedłożymy projekt pod rozwagę senatu uczelni, który zbierze się w drugiej połowie marca" - dodał prodziekan.

Studia śląskie uczelnia zamierza uruchomić w październiku dla maksymalnie 50 osób. Profesor podkreślił, że zainteresowanie studiami jest bardzo duże.

"Jesteśmy w Unii Europejskiej i bardzo wielką uwagę przykładamy do tego, żeby regiony miały własną tożsamość, dlatego chcielibyśmy aby absolwent studiów śląskich pracował w samorządach, instytucjach pożytku publicznego, muzeach, domach kultury; w jakimś sensie będzie kulturoznawcą, będzie miał świadomość, czym ten region różni się od innych". "Chodzi o to aby rozumiał potrzeby i aspiracje ludzi mieszkających na Górnym Śląsku" - zaznaczył profesor Kisiel.

Studia śląskie będzie prowadził wydział filologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Wykładowcami będą specjaliści różnych wydziałów uczelni.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.