Zabrze uczci 84. urodziny Janoscha

Wycieczka po miejscach bliskich pisarzowi i ilustratorowi Janoschowi i wystawa prac - to atrakcje rozpoczynających się obchodów jego 84. urodzin w Zabrzu. Janosch, czyli Horst Eckert, urodził się w tym niemieckim wówczas mieście 11 marca 1931 r.

Mimo że pisarz prawie nie mówi po polsku, podkreśla swoje pochodzenie i przywiązanie do Górnego Śląska. "Ma duży sentyment do Zabrza - tu się urodził. Często podpisuje się nawet: +Janoschek od Zabrza+" - powiedział PAP jeden z organizatorów zabrzańskich obchodów urodzin Eckerta Czesław Zdechlikiewicz.

W ramach kilkudniowego przedsięwzięcia pod hasłem "Janosch. uRodziny" w Zabrzu zaplanowano spotkania i imprezy poświęcone pisarzowi.

W poniedziałek w Teatrze Nowym w Zabrzu odbędzie się spotkanie z autorką pierwszej biografii Janoscha Angelą Bajorek. Książka "Heretyk z familoka" powstała we współpracy z bohaterem opowieści, znanym przez lata z niechęci do rozmów z dziennikarzami.

Janosch jest nie tylko znanym pisarzem, ale też ilustratorem swoich książek. Dlatego w środę w Muzeum Miejskim organizatorzy zapraszają na wernisaż prac i pamiątek z nim związanych. "Zaprezentowane zostaną m.in. janoschowe obrazki i 12 jego szkiców przedstawiających charakterystyczne miejsca Zabrza" - wskazał Zdechlikiewicz.

Trasa sobotniej wycieczki autokarowej po mieście "Śladami Janoscha" przebiegnie wzdłuż miejsc związanych z dzieciństwem pisarza. Jednym z jej punktów będzie miejsce nieistniejącej już ul. Piekarskiej, gdzie urodził się Janosch. Cała ulica, wraz z familokami, gdzie mieszkał późniejszy pisarz, ustąpiła miejsca obecnej Drogowej Trasie Średnicowej.

W miejscu urodzin Janoscha uczestnicy wycieczki wysłuchają krótkiej historii dzieciństwa pisarza i zobaczą archiwalne zdjęcia. Obejrzą również m.in. szkołę małego Horsta i przejdą się wzdłuż potoku Czerniawka, gdzie biegła dawna granica polsko-niemiecka.

Janosch urodził się jako Horst Eckert 11 marca 1931 r. w Zabrzu. W 1945 r. razem z rodzicami został wysiedlony do Niemiec. W 1960 r. przyjął pseudonim artystyczny Janosch i wydał w Monachium pierwszą ilustrowaną bajkę dla dzieci - "Historię konia Wałka". W 1970 r. w Niemczech ukazała się jego znana książka "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny", opisująca Górny Śląsk.

Janosch jest również autorem bardzo wielu książek dla dzieci, z których najpopularniejszy jest cykl o Misiu i Tygrysku zapoczątkowany książeczką "Ach, jak cudowna jest Panama".

W 2011 r. pisarz otrzymał tytuł honorowego obywatela Zabrza. Od lat mieszka na hiszpańskiej wyspie Teneryfa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama