– Droga Krzyżowa, owszem, niesie w sobie męczeństwo i cierpienie, ale trzeba pamiętać, że tak naprawdę kończy się optymistycznie, bo nawiązuje już do zmartwychwstania – podkreśla Jan Drechsler.
Misterium muzyczne „Droga Krzyżowa” to kolejne przedsięwzięcie autorów m.in. zeszłorocznego oratorium „Jan Paweł II. Pielgrzym”. Zarówno tekst, jak i struktura oparte są na tradycyjnym wielkopostnym nabożeństwie. Misterium, oprócz prologu i epilogu, składa się z 14 części odpowiadających poszczególnym stacjom Drogi Krzyżowej. Autorzy zaznaczają, że ich interpretacja Męki Chrystusa ma być okazją do refleksji i przemyśleń nie tylko Jego cierpienia, ale przede wszystkim własnego życia.
Bez przerwy
Początki powstania dzieła związane są ze wspomnianym oratorium o Janie Pawle II, wystawionym z okazji kanonizacji polskiego papieża.
– Kiedy pisałem tekst do „Pielgrzyma”, pierwotnie myślałem, żeby Jan Paweł II szedł właśnie Drogą Krzyżową. Ostatecznie zmieniłem to jednak na wędrówkę duszy zmarłego papieża, ale dwa songi (części utworu – red.) zostawiłem na przyszłość – opowiada Jan Drechsler, autor tekstu. Zaś kompozytor Michał Malicki wspomina okoliczności decyzji o przygotowaniu nowego przedsięwzięcia.
– Po premierze „Pielgrzyma” powiedziałem Jankowi, że jestem zmęczony i muszę odpocząć, a on odpowiedział, że już napisał nowy tekst. Tak się zaczęło – mówi M. Malicki. Prywatnie autorzy przyznają również, że „Droga Krzyżowa” jest pewnego rodzaju dziękczynieniem za ocalenie wielu miejsc pracy w górnictwie w ostatnim czasie. Patronat honorowy nad misterium objął bp Jan Kopiec.
Rock i blues
Każda scena składa się ze wstępu narracyjnego, songu, czyli części muzycznej, i interludium scalającego dwa powyższe. Muzyka została skomponowana na chór, solistów i zespół instrumentalny. Dodatkowo, poza misterium, wystąpią także połączone orkiestry dęte z parafii św. Jacka w Bytomiu i Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu.
– W misterium znajdziemy różne rodzaje stylistyki muzycznej. Od bluesa, przez pop, fragmenty improwizacyjne czy muzykę quasi-irlandzką, aż do niezbyt łagodnego rocka. Ale muzyka zawsze jest mocno podporządkowana treści i ma przede wszystkim podkreślić to, co jest w tekście – wyjaśnia M. Malicki. Kompozytor dodaje, że ważnym motywem muzycznym będzie powtarzany temat przechodzenia od stacji do stacji, czyli interludium wykonywane przez organistkę.
– Nasze dzieło nie jest widowiskiem, ale prawdziwą Drogą Krzyżową, gdzie ciągle się poruszamy i idziemy dalej – dodaje autor muzyki. Michał Malicki przyznaje, że najbardziej poruszającą dla niego częścią jest song o śmierci Jezusa na krzyżu. – To jest bardzo przejmujący utwór. Gdy go ponownie przesłuchałem, sam się zdziwiłem, jak mnie porusza – wyznaje kompozytor.
Upadki
Autorzy „Drogi Krzyżowej” zachęcają, aby podejść do misterium jako do odzwierciedlenia ludzkiego życia. – Na bazie Drogi Krzyżowej można przemyśleć konkretne wydarzenia, miesiąc czy nawet cały rok. Dla mnie najważniejsze są jednak upadki Chrystusa. Gdy pracowałem nad tekstem, początkowo nie wiedziałem, jak je opisać. Pamiętam dokładnie, że natchnęło mnie na rynku w Tarnowskich Górach. Dla mnie trzy upadki oznaczają kolejno własne grzechy przeciwko sobie, bliźnim i przeciw Bogu – opowiada J. Drechsler.
O symbolice upadków mówi także kompozytor, podkreślając moment podniesienia się Jezusa.
– On upadł, ale wstał i poszedł dalej, mimo że wiedział, co Go czeka. To jest dla mnie najważniejsze przesłanie na życie, bo przecież upaść i leżeć to żadna sztuka – dodaje M. Malicki. Również Marek Klementowski, producent i organizator przedsięwzięcia, podkreśla optymizm płynący z Drogi Krzyżowej, która nie ma przytłaczać, a motywować do przeciwstawiania się kolejnym przeszkodom. „W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Niechaj Droga Krzyżowa, którą przebył cierpiący Chrystus stanie się chwilą zadumy nad własnym życiem” – takimi słowami rozpoczyna się muzyczne misterium.
Autorzy podkreślają raz jeszcze, że „Droga Krzyżowa” nie ma być jedynie widowiskiem, ale prawdziwie przeżytym rodzajem nabożeństwa z głównym przesłaniem: upadłeś, powstań, idź dalej.
Misterium muzyczne „Droga Krzyżowa” odbędzie się 28 marca o godz. 18 w kościele św. Jacka w Bytomiu.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...