Abp Hoser: muzyka sakralna leży u podstaw kultury europejskiej.
Jubileusz 100 lat swojego istnienia świętował w sobotni wieczór w parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku 'Chór Lira". Z tej okazji bp warszawsko-praski abp Henryk Hoser przewodniczył tam uroczystej mszy św. W homilii podkreślił on rolę muzyki sakralnej w kształtowanie kultury europejskiej.
- Nie możemy nie docenić ogromnego wkładu muzyki i śpiewu kościelnego, który przez wieki kształtował kulturę starego kontynentu, w tym zwłaszcza rozwój dobrej muzyki, która zawiera w sobie elementy harmonii, która jest wyrazem Bożego piękna - powiedział abp Hoser.
Zwrócił uwagę, że Kościół przejął tradycję śpiewu liturgicznego ze Starego Testamentu, ze Świątyni Jerozolimskiej. - Tam należy szukać inspiracji śpiewu gregoriańskiego, który stanowi podstawę muzyki sakralnej, a który zawdzięczamy papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu - przypomniał.
Biskup warszawsko-praski podziękował również chórzystom za ich trud wspólnej pracy, która przyczynia się do wzbogacenia liturgii dzięki czemu wierni mogą łatwiej wejść w tajemnice wiary.
Chór Lira powstał 6 czerwca 1915 roku. Obecnie liczy 35 śpiewaków. W swoim repertuarze ma ponad 200 utworów w tym wielu znanych artystów taki jak: Bach, Hendel, czy Verdi. Dla samych członków chóry śpiew to ich życiowa pasja. Pomimo, że na co dzień pracują w innych zawodach, to na wspólne próby zawsze znajdują czas. W ten sposób odpoczywamy - dzielili się chórzyści.
Jubileuszowy koncert Chóru Lira odbędzie się w parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku w przyszłą niedzielę 14 czerwca o godz. 16.00. W programie "Msza św. Cecylii" Charlesa Gounoda.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.