Słowem i śpiewem przypomnieli poezję i prozę Jana Pawła II.
Wystarczy parę wersów, by poddać się refleksji zawartej w poezji, która mówi o sensie życia człowieka i poszukiwaniu tego, co w nim najgłębsze, najświętsze. Stąd hasło tegorocznej, już 14 edycji Konkursu Twórczości Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II – „Jan Paweł II – świętymi bądźcie”.
– Warto wracać do jego słów, warto je pięknie przekazywać. Im szerzej dociera nasz konkurs, tym ma większy sens – rozpoczynając zmagania recytatorskie powiedział Maciej Berlicki, burmistrz goszczącego konkurs Sianowa.
Konkurs ma kilka kategorii: plastyczną, literacką i na prezentację multimedialną. Jednak główną jest słowo mówione.
– Do tegorocznych zmagań konkursowych przystąpiło 21 szkół, 78 uczniów, ale niestety, mieliśmy tylko 16 wystąpień słowa mówionego, w tym 4 poezji śpiewanej – ubolewał Krzysztof Sosnowski dyrektor Gminnego Gimnazjum w Sianowie. – Chciałoby się więcej. Konkurs, który miałby się zamknąć tylko w prezentacjach multimedialnych, literackich lub pracach plastycznych, byłby jałowy.
– Jest to konkurs, który w zachodniopomorskiej oświacie ma ugruntowane miejsce – zapewniał organizatorów zastępca zachodniopomorskiego kuratora oświaty Krzysztof Rembowski. – Zachęcam do podejmowania wysiłków, aby się rozwijał, być może w formule poszerzonej o szkoły ponadgimnazjalne. Grand Prix konkursu zdobyła uczennica Zespołu Szkół w Postominie Aleksandra Kania. W kategorii poezji mówionej zwyciężyła Karina Motolko z Gimnazjum nr 4 w Słupsku. Drugie miejsce zajęła Natalia Katolik z Bobolic, a trzecie Małgorzata Mijewska z słupskiej Trójki. Wyróżnienia otrzymały: boboliczanki Julia Rewkowska i Paulina Zachaj oraz Maja Arciszewska z Gimnazjum nr 4 w Słupsku.
W kategorii poezji śpiewanej pierwsza była Wiktoria Wojciechowska z koszalińskiej 9, zaś druga Izabela Łukowska z Katolickiego Gimnazjum w Słupsku. Organizatorem konkursu było Gimnazjum Gminne w Sianowie we współpracy z parafią św. Stanisława Kostki oraz Urzędem Gminy i Miasta. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem biskupa Edwarda Dajczaka oraz zachodniopomorskiego kuratora oświaty Marii Boreckiej.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.