Setki osób co niedzielę zdobywają kolejne beskidzkie „wyspy”. Poznają przy okazji piękno krainy w dorzeczu Raby i Dunajca.
Zorganizowana przez 19 gmin beskidzkich akcja „Odkryj Beskid Wyspowy” trwa przez całe lato. Odbywa się już po raz szósty. Jej uczestnicy wędrują co tydzień na kolejne wzniesienia Beskidu.
- Nasza akcja zachęca do aktywnego wypoczynku, rodzinnego spędzania wolnego czasu, wśród pięknej przyrody i serdecznych ludzi. Przy okazji pokazujemy również bogatą kulturę ludową mieszkańców naszego regionu: Zagórzan, Kliszczaków, Lachów, Górali Białych - mówi Czesław Szynalik, notariusz z Mszany Dolnej, od wielu lat angażujący się z pasją w zachęcaniu innych do poznawania piękna swej ziemi rodzinnej.
W niedzielę 12 lipca chętni do rodzinnego wędrowania na wzgórze Kamionna, zbiorą się o godz. 9. przed wyruszeniem na szlak, przy kościołach w Laskowej i Żegocinie. Uczestnicy wyprawy ruszą ku szczytowi pod opieką doświadczonych przewodników i ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Na szczycie zostanie odprawiona Msza św. polowa, potem będzie zaś czas na występy zespołów regionalnych, konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym, a także na smakowanie grillowanych potraw i wspólną fotografię. Uczestnicy wycieczki wybiorą też wędrowców: Najmilszego, Najmłodszego, Najstarszego, a także tych, którzy przybyli z najdalszych zakątków Polski i świata.
Ten schemat wyprawy będzie się powtarzał przy wejściach na kolejne beskidzkie „wyspy”. Wyjątkiem będzie nocna wędrówka 1 sierpnia na Potaczkową, która rozpocznie się o godz. 21. w Niedźwiedziu.
Po wejściu na Kamionną, w kolejce będą czekały w kolejne niedziele: Łyżka, Kostrza, Potaczkowa, Szczebel, Jasień, Łopień, Jaworz, Mogielica i Miejska Góra.
Warto dodać, że wszystkie wyprawy odbywają się bez względu na pogodę, są bezpłatne i nie wymagają rejestracji uczestników.
- Warto także wybrać się na imprezy III Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego, odbywające się w kolejne lipcowe soboty i niedziele. W ich trakcie występują m. in. zespoły regionalne, orkiestry, kapele i chóry. Każda z imprez festiwalowych rozpoczyna się o godz. 17. Najbliższe odbędą się: 11 lipca w parku miejskim w Limanowej i 12 lipca na placu przy stadionie sportowym w Tenczynie - poinformował Cz. Szynalik.
Szczegółowy program wędrówek i imprez kulturalnych jest dostępny na stronie internetowej: www.odkryjbeskidwyspowy.pl
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.