XIV Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną u stóp Matki Bożej Osobowickiej we Wrocławiu przyciągnęło miłośników pięknych dźwięków i modlitwy w cieniu starych drzew, pasjonatów historii i… amatorów smacznej kiełbasy.
Atrakcji było zresztą więcej – na otoczonym lasem wzgórzu można było podziwiać dziecięce prace plastyczne powstałe w klubie Akson oraz kosztować licznych smakołyków, a także zajrzeć do krypty, gdzie spoczywa fundator kaplicy, Johann G. Korn, i obejrzeć przygotowane wystawy tematyczne.
Spotkanie – którego głównym organizatorem był Parafialny Zespół Caritas – rozpoczęła Msza św. koncelebrowana. Ks. Mariusz Łuczyszyn zachęcał w homilii do zachwytu nad cudem macierzyństwa i tajemnicą Maryi. – Jeśli trzeba, jak małe dziecko, tupnijcie nogą, zapłaczcie! – przekonywał, zapraszając do wytrwałego przedstawiania Matce Bożej swoich potrzeb, na wzór małych dzieci, które potrafią natarczywie rodziców o to, na czym im zależy. Ks. Krzysztof Jankowiak, proboszcz parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, na terenie której znajduje się Święte Wzgórze, już teraz zaprasza na odpustowe uroczystości w październiku – którym tradycyjnie towarzyszyć będzie błogosławieństwo małych dzieci oraz ich mam.
Koncert gwiazdy spotkania – Pawła Wenderskiego z zespołem muzycznym, zdobywcy wielu nagród (m.in. laureat „Szansy na sukces”) – poprzedziły dziecięce występy. Na scenie zaprezentowały się najpierw „Iskierki 21” – dzieci ze SP nr 21 – oraz młodzież z gimnazjum nr 27. Pięknymi głosami zachwyciły publiczność gimnazjalistki Natalia Łuszczewska i Klaudia Szymańska. O radosną atmosferę zadbała prowadząca spotkanie Agnieszka Halicka – nauczycielka religii i języka polskiego w SP nr 21 i gimnazjum nr 27.
Jeśli ktoś chce uczestniczyć w modlitewnych spotkaniach na Świętym Wzgórzu przy ul. Lipskiej na Osobowicach, ma ku temu wiele okazji. – Od maja do końca października odprawiane są tu Msze św. w niedziele o 17.00; ponadto 13. dnia każdego miesiąca na wzgórzu odbywają się Nabożeństwa do MB Fatimskiej. Jeśli dzień ten wypada w niedziele – o 17.00, jeśli w dzień powszedni – to o 18.00 – tłumaczy Krystyna Wilczyńska. – . Święte Wzgórze coraz bardzie się budzi. Spotykają się tu Członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa, rozwija się ruch pielgrzymkowy.
Po skontaktowaniu się z parafią można również w innym terminie pomodlić się w kaplicy oraz zwiedzić obiekt, w tym kryptę. Pani Krystyna przygotowała w niej wystawę poświęconą historii tego niezwykłego zakątka Osobowic. Ekspozycja wciąż wzbogacana jest o nowe elementy.
Najbliższa pielgrzymka na Święte Wzgórze odbędzie się 3 października. Wyruszy z kościoła pw. Macierzyństwa NMP na Pilczycach we Wrocławiu o 8.00. jej uczestnicy nawiedzą po drodze kościoły na Kozanowie i na Osobowicach, natomiast o 12.00 wezmą udział w Eucharystuu na Świętym Wzgórzu. Zapisy: rskocz@tlen.pl
Wkrótce więcej zdjęć
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 1 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.