Śląskie Szmaragdy 2015

Zwierzchnik diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Paweł Anweiler oraz minister zdrowia prof. Marian Zembala zostali w sobotę wyróżnieni nagrodą "Śląskie Szmaragdy".

Uroczystość odbyła się podczas nabożeństwa w katowickiej katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego.

"Śląskie Szmaragdy" przyznawane są co roku 31 października w Święto Reformacji, które obchodzone jest na pamiątkę ogłoszenia 95 tez Marcina Lutra i przybicia ich na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Co roku nagrodę otrzymują dwie osoby - jedna z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i jedna spoza niego.

Wyróżnienie jest przyznawane wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej.

Nazwa nagrody - "Śląski Szmaragd" - nawiązuje do poetyckiej wypowiedzi sprzed kilku wieków, porównującej Śląsk do szmaragdu, którego wartość jest tym większa, im więcej w tym szlachetnym kamieniu różnorodnych cząstek.

W mionionych latach "Śląskie Szmaragdy" odebrali m.in. arcybiskupi Alfons Nossol i Damian Zimoń, b. premier Jerzy Buzek, pisarz Jerzy Pilch, skoczek narciarski Adam Małysz i reżyser Kazimierz Kutz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama