Wszystko o Kaziku

Autobiografia Kazika Staszewskiego „Idę tam, gdzie idę”, to niezwykle barwna historia pierwszoplanowej postaci polskiego rocka. Jej blaski i cienie odkrywa przed czytelnikami Rafał Księżyk, który od lat przeprowadza rozmowy z największymi polskimi muzykami.

Kazik jest obecny na scenie nieprzerwanie od 36 lat. Przez ten czas zdobył serca publiczności charyzmą i wyjątkowymi tekstami.

Rytm wywiadu rzeki z muzykiem wyznaczają jego kolejne artystyczne dokonania. Kazik opowiada o swoim pierwszym
zespole Poland, koncertach Kultu, twórczości solowej, albumach KNŻ i innych projektach, dzięki którym wypracował sobie pozycję czołowego komentatora polskiej rzeczywistości.

W tle muzycznych fascynacji i zagranicznych wyjazdów artysty ciągle toczy się życie rodzinne i duchowe, w latach 80. zdominowane przez świadków Jehowy. Dzięki flirtowi z tym ruchem Biblia stała się dla Kazika podstawowym źródłem inspiracji przy tworzeniu piosenek. Ostatecznie muzyk nie przyjął chrztu i definitywnie zerwał kontakty ze wspólnotą.

Rafał Księżyk zebrał ogromną ilość materiału: ponad 400-stronicowa rozmowa została uzupełniona o szczegółowe kalendarium życia i twórczości artysty. Nie zabrakło także zdjęć ilustrujących najważniejsze wydarzenia. Ilość szczegółów związanych ze zmianami składów Kultu, koncertami i współpracą z wytwórniami fonograficznymi przerasta oczekiwania najwierniejszych fanów Kazika. Wywiad Księżyka śmiało można potraktować jako kompendium wiedzy o twórczości Staszewskiego.

Poza muzyką czytelnik książki ma także okazję poznać artystę od strony zwykłego człowieka, przyznającego się do swoich słabości. Muzyk wprost mówi o wrodzonej nieśmiałości i o śpiewaniu, które pozwoliło mu odkryć w sobie drugą osobowość: zadziorną i buntowniczą.

W wywiadzie nie brakuje także swego rodzaju rachunku sumienia. Kazik bez zająknięcia opowiada o swoich narkotycznych przygodach i uzależnieniu od alkoholu. Po latach zrezygnował z używek, widząc, że nie mają większego
sensu.

Lider Kultu mocno podkreśla także niezależność od świata polityki. Zachował ją m.in. wtedy, kiedy odmówił przyjęcia odznaczenia za walkę z komunizmem od prezydenta Komorowskiego.

Po przeczytaniu książki można odnieść wrażenie, że poznaliśmy Staszewskiego osobiście. Chyba właśnie takie odczucie powinno towarzyszyć lekturze dobrze przeprowadzonej rozmowy. Taką bez wątpienia jest wywiad Rafała Księżyka z naszym narodowym rockowym bardem.

*

Kazik Staszewski, Rafał Księżyk IDĘ TAM, GDZIE IDĘ. Kosmos Kosmos, Warszawa 2015 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama