Uczniowie z całej Polski stworzyli krótkie filmy o zapomnianych "Bohaterach drugiego planu". Główną nagrodę zdobył zespół z Sierakowic za etiudę "Jan Gosz - historia dobrem pisana".
Zespół z Sierakowic za etiudę „Jan Gosz – historia dobrem pisana” zdobył nagrodę główną w konkursie filmowo-edukacyjnym skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych, a zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski.
3 grudnia 2015 r., w warszawskim w kinie Iluzjon zostały ogłoszone wyniki na najlepszą etiudę filmową konkursu „Bohaterowie drugiego planu”.
Pośród zwycięzców znalazły się zespoły z całego kraju, które podjęły się odnalezienia w swojej społeczności lokalnej i opisania losów osób działających w opozycji w latach 1944-1989.
Młodzi ludzie na podstawie źródeł historycznych stworzyli najpierw prace pisemne, a następnie w drugim etapie konkursu etiudy filmowe, które pokazują szerokiej publiczności osoby wspierające działalność niepodległościową i opozycyjną.
Organizatorami konkursu są Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.
Jury pod przewodnictwem Macieja Drygasa, w składzie Eliza Dzwonkiewicz, Gabriela Sierocińska-Dec, prof. Antoni Dudek, Paweł Woldan postanowiło przyznać główną nagrodę konkursu zespołowi z Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach w składzie: Monika Cyperska, Julia Stencel, Jakub Bigus pod opieką Adriana Klawikowskiego za etiudę filmową „Jan Gosz – historia dobrem pisana”. Zdjęcia: Piotr Żurawski, montaż: Justyna Król.
Jury postanowiło przyznać także dwa równorzędne wyróżnienia.
Wyróżnienie otrzymał zespół z Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Jasieńcu w składzie: Patrycja Olszewska, Angelika Przybylska, Katarzyna Rogalska, pod opieką Katarzyny Leśniak za etiudę „Być bliżej ludzi”. Zdjęcia: Jan Grobliński, montaż: Marcin Sucharski. Wyróżnienie przyznano także uczennicom I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim: Marii Kuroszczyk, Jagodzie Janiszewskiej pod opieką Piotra Grabarza za etiudę Jan Kempiński „Błysk”. Zdjęcia: Agnieszka Podkówka, montaż: Katarzyna Śpioch.
Etiudy filmowe będą również prezentowane w grudniu 2015 r. i w styczniu 2016 r. w Sieci Kin Studyjnych w kilku miastach na terenie całego kraju. "Gość Niedzielny" objął konkurs patronatem medialnym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.