Założony przez Krzysztofa Jasińskiego krakowski Teatr STU obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Gala jubileuszowa odbyła się w piątek 19 lutego w sali im. Wyspiańskiego Pałacu Wielopolskich, siedzibie władz miasta Krakowa.
- Dziękuję w imieniu własnym i wszystkich, którzy przewinęli się przez nasz teatr, a są obecni w tej sali, za zaproszenie nas do tego miejsca, które ozdobił malowidłami Stanisław Wyspiański, wizjoner teatralny, który zasiadał tu kiedyś jako rajca miejski. My zaś, jego artystyczni prawnukowie, prezentujemy teraz na scenie tryptyk "Wędrowanie", składający się z trzech dramatów: "Wesela", "Wyzwolenia" i "Akropolis" - powiedział Krzysztof Jasiński, założyciel i niezmienny od 50 lat dyrektor artystyczny Teatru STU.
- Pół wieku dyrektorowania Krzysztofa Jasińskiego w teatrze to rekord w skali kraju - podkreślił prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Założyciel teatru przestanie w nim rządzić 1 stycznia 2018 r. Już dziś jednak namaścił swojego następcę. - 50 lat temu sam się namaściłem na dyrektora i odejdę również z własnej woli. Wybrałem już tego, którego chciałbym widzieć jako swojego następcę. Jest w tej sali, ale nie wie jeszcze, że to na niego padł mój wybór - mówił K. Jasiński, wywołując szmer zaciekawionych głosów.
Klucząc po sali, zatrzymał się przed Krzysztofem Pluskotą. Ten zaś nie krył zaskoczenia. Niespełna 38-letni K. Pluskota jest absolwentem krakowskiej PWST. Na scenie Teatru STU gra m.in. rolę Czepca w "Weselu" Wyspiańskiego.
W sali byli również weterani Teatru STU, m.in. aktorzy Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr i Jerzy Trela. J. Trela gra na tej scenie do dziś. Nie zabrakło również kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza, autora muzyki do wielu spektakli oraz musicalu "Szalona lokomotywa”. Był również Edward Chudziński, sprawujący przez 23 lata kierownictwo literackie, od 1970 r. poczynając.
Teatr zaczął działać 20 lutego 1966 r. Jego kolejnymi siedzibami były lokale przy ul. Brackiej oraz al. Krasińskiego (jest tam od 1979 r. do tej pory). W latach 1976-1981 wystawiano również w namiocie przy ul. Rydla.
Na jubileusz półwiecza działalności teatru K. Jasiński wyreżyserował "Rewizora" Mikołaja Gogola.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.