Wydawnictwa koncertowego nie planowali, jednak, jak czytamy na stronie zespołu, skłoniły ich do tego „energia i kreatywny entuzjazm”.
Rzeczywiście, folkowy Beltaine jest wysoce energetyczny. Żywiołowość i radość, które płyną ze sceny, sprawiają, że ludzie przychodzący na koncerty grupy nie tylko dostają dobrą muzykę, ale i ładują akumulatory. „Chce się żyć!” – stwierdziła znajoma, gdy wyszłyśmy z koncertu. I koncerty na żywo właśnie, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność, z dowcipnymi przerywnikami lidera Grzegorza Chudego, są siłą zespołu.
To, co robią, od początku inspirowane jest szeroko pojętą muzyką celtycką. Beltaine lubi z nią eksperymentować, stąd również na płycie Live’15 pojawia się sporo nowoczesnych brzmień. Zespół proponuje na niej znane nam utwory w nowej odsłonie.
Czasem mają one charakter jazzowy, np. w utworach „Beltaine” czy „Hoodoos lament”, ze świetnymi partiami na trąbce gościnnie występującego Dominika Mietły (drugim gościem koncertu jest Witold Kulczycki grający na saksofonie), czasem słyszymy zagraną na skrzypcach naszą muzykę ludową, która chwilę potem splata się z muzyką celtycką, dając kapitalną mieszankę (utwór „Polska”).
Każdy znajdzie na płycie coś dla siebie. Są i mocne dźwięki, i te spokojniejsze, a nade wszystko w tle wątki muzyki irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej… To wciąga.
Grupa powstała w Katowicach w 2002 roku. Obecnie gra w składzie: Adam Romański (skrzypce), Grzegorz Chudy (whistle, wokal, akordeon, bombarda, bansuri), Jan Galczewski (irish bouzouki, irishbanjo, bodhrán, gitara elektryczna, dudy gaita), Jan Kubek (tabla, darbuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne), Łukasz Kulesza (gitara akustyczna), Bartek Dudek (gitara basowa), Pierre (perkusja).
Muzycy dają około 100 koncertów rocznie w kraju i na świecie. Są chętnie zapraszani na prestiżowe imprezy i nagradzani. W 2011 r. Beltaine otrzymał nagrodę „Irish Music Award” w kategorii Top Celtic Rock Band, przyznawaną przez American Irish Association. Z czterech wydanych płyt studyjnych kolejne trzy zostały uznane za folkowe wydawnictwa roku w plebiscycie „Wirtualne Gęśle”.
Zespół jest współorganizatorem imprez celtyckich, m.in. Irlandzkiej Majówki czy Festiwalu Muzyki Celtyckiej „Zamek” w Będzinie.
Od 2014 r. Beltaine występuje wraz ze śląskim zespołem tańca irlandzkiego Glendalough, tworząc barwne widowisko muzyczno- taneczne. Niedawno grupy dały znakomity występ w chorzowskim Teatrze Rozrywki.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.