Wartościowe książki wciąż poszukiwane

Abp Stanisław Gądecki i wicepremier Piotr Gliński otworzyli XXII Targi Wydawców Katolickich.

W samo południe na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście zainaugurowano tegoroczne Targi Wydawców Katolickich, chociaż dwa piętra niżej, na wydawniczych stoiskach panował już niemały ruch i z minuty na minutę przybywało odwiedzających.

Formułę otwarcia wypowiedzieli wspólnie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wicepremier Piotr Gliński.  

Arcybiskup Gądecki zwrócił uwagę na to, że czytanie katolickich książek wyrasta z tradycji czytania żydowskiego Starego Testamentu i Pisma Świętego Nowego Testamentu.

- Od samego początku, od kiedy pod Synajem spotykają się wszystkie pokolenia razem z Mojżeszem, Mojżesz rozpoczyna czytanie księgi przymierza. Ta kultura czytania w ludzie Bożym jest głęboko zakorzeniona. To czytelnictwo jest specyficzne, ponieważ dotyka księgi sakralnej - powiedział przewodniczący KEP. - Nie ma takiej chwili, w której Kościół mógłby przestać czytać.

- Tym, co odróżnia literaturę katolicką od pozostałej jest właśnie zakorzenienie w Biblii. Gdyby nie miała odniesienia do tego źródła, jakim jest Pismo Święte, nie mogłaby być uznawana za katolicką - powiedział abp Gądecki. Podziękował Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich, współorganizatorowi targów, za to, że "w czasie, kiedy niewielu jest chcących czytać, nie poddaje się, ale po raz 22. przypomina, że istnieje obowiązek czytania dla tego, który jest katolikiem i że tego obowiązku musimy się również rozliczać".

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa wyraził nadzieję na to, że wydawcy katoliccy pomogą w popularyzacji czytelnictwa, które jak wskazują raporty Biblioteki Narodowej, z roku na rok jest coraz niższe. - Książki katolickie pozwalają na szeroką popularyzację czytelnictwa i promowanie książek, które stanowią cenne źródło wiedzy o świecie, naszych wartościach i życiu - mówił wicepremier podczas uroczystości otwarcia targów.

Kard. Kazimierz Nycz dodał, że "utyskujemy słusznie na spadające czytelnictwo, ale z drugiej strony, kiedy się patrzy na liczbę wydawanych książek, można mieć nadzieję, że ktoś te książki czyta". Metropolita warszawski wyraził nadzieję, że targi nadal będą drogą promocji czytelnictwa, za którą jest odpowiedzialne nie tylko państwo i ministerstwo kultury, ale także Kościół.

Ciężkich toreb pełnych katolickich książek życzył odwiedzającym abp Henryk Hoser, ponieważ jego zdaniem "książka buduje osobowość czytelnika, jako poszukiwacza tego, co ważne". Biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na wysoki poziom merytoryczny i kunszt edytorski prezentowanych na Targach książek. - Targi są stymulantem, jeśli chodzi o odnowę czytania w naszym kraju. Poprzez propagacje dobre książki, będzie to bardzo istotny czynnik w podniesieniu kultury ogólnopolskiej i całego społeczeństwa - powiedział.

Abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce zauważył, że "być może w sektorze wydawniczym nie istnieje inna sieć tak bardzo szeroka, wydawnicza i uniwersalna jak wydawnictwa katolickie". - Życzę wielkiej kreatywności do służby i zapału apostolskiego, organizatorom gratuluję i życzę, aby ich wysiłki przynosiły spodziewane owoce - powiedział.

Podczas otwarcia targów przesłanie do wydawców i czytelników wygłosił kard. Tarcisio Bertone. Podkreślił w nim konieczność walki o wolność religijną, również jako swobodę przekonań, aby dzięki książkom można było przekazywać "oddech duszy", który nadaje życiu sens, pobudza do komunii i braterstwa oraz podsyca nadzieję. - Jako wydawcy katoliccy zachowujcie nienaruszoną spuściznę przodków, bądźcie przekazicielami czystej wiary i wartości ewangelicznych w dzisiejszym społeczeństwie, coraz bardziej dotykanym wstrząsami i wielokulturowym - zaapelował kard. Bertone.

Podczas otwarcia odczytano również listy, jakie skierowali do organizatorów targów i ich uczestników, prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Targi Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim potrwają do niedzieli. Na stoiskach 178 wystawców zaprezentowano 10 tys. najciekawszych tytułów. Przewidziano też wiele ciekawych paneli, dyskusji, spotkań autorskich oraz projekcji filmowych.

Stoiska wydawców będą czynne od 10.00 do 18.30, a w niedzielę - od 10.00 do 17.30. Karnet na wszystkie dni targowe kosztuje 6 zł. Jednodniowy bilet rodzinny to koszt 5 zł. Za bilet dla jednej osoby dorośli zapłacą 3 zł, a dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat oraz emeryci i renciści 1 zł.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg