Egzemplarz najstarszego wydania dramatów Szekspira z 1623 r. został odnaleziony w prywatnych zbiorach bibliotecznych w Mount Stuart na szkockiej Wyspie Węży (Isle of Bute). Tym samym liczba zachowanych kopii "Pierwszego Folio" wzrosła do 234.
Wydanie dzieł zbiorowych Szekspira, tzw. Pierwsze Folio, które obejmowało 36 dzieł dramatycznych, zostało przygotowane przez przyjaciół pisarza 7 lat po jego śmierci. Dzięki tej inicjatywie dramaty Szekspira dotrwały do naszych czasów - twierdzą literaturoznawcy.
Część z 750 egzemplarzy pierwszego nakładu zachowała się. Są one chronione w zbiorach wielkich bibliotek, takich jak Biblioteka Szekspirowska Folgera w Waszyngtonie (Folger Shakespeare Library), która ma 82 egzemplarze, biblioteka Uniwersytetu Meisei w Tokio - 12 czy Biblioteka Brytyjska w Londynie (British Library) - 5 kopii.
First Folio jest uważane za najcenniejszą wydrukowaną książkę na świecie. Jej wartość ocenia się na 3,5 mln dolarów.
Egzemplarz znaleziony w domu markizy Bute w Mont Stuart został poddany gruntowanym badaniom, które potwierdziły jego autentyczność. W przeciwieństwie do pozostałych zachowanych kopii zachował on ślady częstej lektury w warunkach domowych.
"To był rodzaj księgi, którą czytano przy kominku. Na kartach zostały ślady wina, zakąsek, a także zapiski pozostawiane przez pokolenia czytelników" - podkreśla Emma Smith z ośrodka studiów nad Szekspirem z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Księga została dostosowana do potrzeb czytelników. "Aby łatwiej ją czytać w domu i niekoniecznie przy stole, wydanie podzielono na trzy oprawione oddzielnie tomy: komedie, kroniki i tragedie" - zauważyła.
Odkrycie zbiega się z obchodzoną właśnie w Wielkiej Brytanii 400. rocznicą śmierci pisarza. Zaplanowano wiele wystaw, przedstawień i publicznych dyskusji.
15 marca Biblioteka Brytyjska udostępniła na przykład on-line reprinty 300 dokumentów dotyczących twórczości Williama Szekspira w ramach projektu "Shakespeare in Ten Acts". Wśród udostępnionych dokumentów znalazło się m.in. najstarsze, oddzielne wydanie "Hamleta" z 1603 r. (tzw. First Quatro).
Zdigitalizowane cymelia szekspirowskie będzie można zobaczyć podczas wystawy w Bibliotece Brytyjskiej od 15 kwietnia do 3 września.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.