Zerknąć w okno i zobaczyć szafirową wstęgę Bałtyku czy skierować wzrok na jedną z 46 fotografii z Kenii, Tanzanii, Ugandy, Nigerii, Zambii i zobaczyć Czarny Ląd?
Niedawno na ostatnim piętrze wieży bazyliki w Kołobrzegu odbył się wernisaż wystawy „Daleko jest blisko – Kuraya no gukuhi”. Jej autor Krzysztof Błażyca, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, nie bywa na safari, ale w tych miejscach Afryki, w których można spotkać ludzi i zajrzeć w ich twarze. Zdjęcia, które zaprezentował, wyłączają kontynent afrykański ze schematów.
– Afryka, choć jest miejscem dalekim, a nierzadko obciążonym stereotypami, jest zarazem bliska doświadczeniu życia, takiego jak nasze – powiedział K. Błażyca. – Na fotografiach ludzie ukazani są w różnych sytuacjach, jak choćby uśmiechnięta przekupka z Mombasy czy mężczyzna zaaferowany sprzedażą mleka. Albo wielki festyn w ugandyjskim Namugongo czy kobiety sprzedające kasawę i mango przy zambijskich drogach.
O niektórych bohaterach fotografii wiele opowiadać nie trzeba. Wystarczy przyjrzeć się twarzom. – Ta kobieta ze slamsu Mukuru... – wskazuje autor czarno-białą fotografię – jest w jej oczach coś niesamowitego.
Katarzyna Matejek /Foto Gość
▲ K. Błażyca propaguje nie tyle fascynację egzotyką Afryki, co zainteresowanie się losami jej mieszkańców.
Wernisaż wystawy połączony był z promocją zbioru reportaży K. Błażycy z pięciu krajów Afryki pt. „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle”. Wystawa i książka to także podróż do trudnych zakątków – sytuacji, które upokarzają ludzi ze względu na przemoc, prostytucję, odurzanie się odpadami chemicznymi czy choćby brak wody. – Powiedz ludziom, że potrzebujemy studni – powiedział podróżnikowi kilka miesięcy temu gospodarz ugandyjskiej wioski.
Zaglądanie w oczy ludzi oraz poznawanie problemów, z którymi się zmagają, zaowocowało zaangażowaniem po ich stronie. K. Błażyca jest współzałożycielem Fundacji „Razem dla Afryki”, która zajmuje się m.in. pomocą osobom dotkniętym współczesnymi formami niewolnictwa. Obecnie fundacja prowadzi kampanię Zbuduj FreeDOM.
– Chcemy pozyskać fundusze na budowę w Nairobi schroniska dla ofiar handlu ludźmi – kobiet i dzieci – powiedział, zaznaczając, że słowa wsparcia udzielił kampanii papież Franciszek. – Kampania potrwa do października, kwota którą trzeba pozyskać wynosi ponad 950 tys. Dom poprowadzi kenijska organizacja HAART, założona przez mieszkającego w Kenii polskiego prawnika Radosława Malinowskiego. Dotychczas organizacji HAART, z którą współpracuje Fundacja „Razem dla Afryki”, udało się uratować ponad 300 osób.
– Przyczynkiem do budowy schroniska było odbicie z rąk porywaczy 32 Kenijek. Sprowadzono je z Libii, ale nie było ich gdzie umieścić. To pokazało, jak bardzo potrzebne jest bezpieczne miejsce zapewniające kompleksową pomoc – medyczną, psychologiczną.
Wernisaż wystawy był zarazem inauguracją działalności Muzeum Diecezjalnego w Kołobrzegu, które znajduje się na trzech ostatnich kondygnacjach wieży bazyliki. – Mury muzeum, choć piękne, są jeszcze surowe, niezagospodarowane – powiedział dyrektor muzeum ks. Piotr Zieliński. – Ale liczymy na to, że kiedy będziemy przeżywali w czerwcu 2022 roku 50-lecie naszej diecezji, wówczas będzie tu już działało w pełni wyposażone i związane z historią diecezji muzeum.
Wystawa „Daleko jest blisko – Kuraya no gukuhi” będzie dostępna dla zwiedzających do połowy września. Jest bezpłatna, aby ją zobaczyć należy jedynie pokryć koszt wjazdu windą na wieżę widokową bazyliki. Organizatorami wystawy są Tygodnik „Gość Niedzielny”, Muzeum Diecezjalne, Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna oraz parafia pw. Wniebowzięcia NMP. Więcej o kampanii Zbuduj FreeDOM na: www.zbudujfreedom.pl
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...