Górnośląskie pamiątki

Archiwalne dokumenty, zdjęcia, a także dawne przedmioty z porcelany oraz te codziennego użytku - o przekazanie m.in. tego typu pamiątek dotyczących losów bytomian i mieszkańców regionu apeluje Muzeum Górnośląskie. Zbiórka zostanie tam przeprowadzona 9 września.

Akcja związana jest z rozpoczynającym się tego dnia II Światowym Zjazdem Bytomian. "Wiemy, że na spotkanie, oprócz obecnych mieszkańców, przyjadą również dawni mieszkańcy Bytomia z różnych stron świata. Być może niektórzy posiadają pamiątki, które chcieliby nam przekazać. Zaproszenie jest jednak skierowane do wszystkich chętnych" - powiedziała PAP Małgorzata Iwanek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Dodała, że muzealnicy spodziewają się m.in. fotografii przedstawiających święta rodzinne, np. komunie, chrzty, śluby; dokumentów historycznych - np. aktów urodzeń czy ślubów; a także przedmiotów codziennego użytku, np. tych z porcelany lub dawnych elementów wystroju wnętrz.

Pracownicy placówki podkreślają, że dzięki nowym nabytkom "będą mogli lepiej utrwalić losy miasta oraz jego mieszkańców i opowiedzieć o nich kolejnym pokoleniom".

Zebrane przedmioty zostaną zbadane, wpisane do inwentarza, a następnie trafią do zbiorów muzeum. W przypadku zdjęć czy dokumentów istnieje możliwość zeskanowania ich na miejscu i przekazania w zdigitalizowanej formie, bez konieczności ich pozostawiania.

Zdaniem Iwanek pamiątki "z pewnością kiedyś będą prezentowane". "Na tę chwilę trudno nam jednak powiedzieć, co ludzie przyniosą. W zależności od tego, być może powstanie nawet jakaś wystawa" - zaznaczyła. Dodała, że również na co dzień ludzie dzwonią do muzeum i pytają, czy mogą oddać jakieś pamiątki. Często są to fotografie lub dokumenty.

Zbiórkę pamiątek zaplanowano na 9 września w holu muzeum w ramach II Światowego Zjazdu Bytomian i konferencji pt. "Bytom - nasza tożsamość. Ludzie, kultura, środowisko".

Muzeum Górnośląskie - jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego - zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 r.

Jedną z obecnie eksponowanych tam wystaw stałych jest wystawa etnograficzna "Z życia ludu śląskiego XIX i XX w.". Prezentuje ona zwyczaje, które niegdyś kultywowane były na Górnym Śląsku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama