Muzeum Leonarda da Vinci otwarto w Rzymie

50 maszyn zaprojektowanych przez Leonarda da Vinci i jego rękopisy można oglądać w otwartym w Rzymie muzeum dedykowanym artyście. Ekspozycję Leonardo da Vinci Experience zorganizowano przed 500-leciem jego śmierci, które będzie obchodzone w 2019 roku.

Na wystawie, która mieści się zaledwie kilka kroków od Watykanu, zgromadzono urządzenia wykonane według rysunków mistrza renesansu: maszyny latające i wojenne. Jest działo, katapulta, podnośnik i wiele innych.

W pięciu salach wystawowych zaprezentowano genialnego twórcę jako rzeźbiarza, architekta, inżyniera, matematyka, anatoma, wynalazcę i malarza. Są też reprodukcje "Ostatniej wieczerzy", "Giocondy" i "Damy z gronostajem" w oryginalnych rozmiarach.

Jak podkreślają organizatorzy, wszystkie rekonstrukcje wykonano zgodnie ze standardami włoskiego Ministerstwa Kultury i z tych samych materiałów, jakich używał Leonardo da Vinci.

Poinformowano też, że zbiory będą stale powiększane i wzbogacane przed przypadającą za dwa lata 500-rocznicą jego śmierci.

"To muzeum geniuszu Leonarda. Jest wiele jego muzeów we Włoszech i na świecie, ale w tym przypadku różnica polega na tym, że to jest placówka dydaktyczna, w której można zobaczyć z bliska rzeczy przez niego stworzone"- powiedział historyk sztuki z Muzeów Watykańskich Sandro Barbagallo, który jako konsultant pracował nad przygotowaniem ekspozycji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama