Zawstydzał, inspirował, prowadził

Rozpoczęły się obchody 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Ludźmierzu.

Z okazji 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Ludźmierzu 26 marca odbyła się promocja książki wieloletniego burmistrza Nowego Targu i miłośnika historii Marka Fryźlewicza "Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Słowo u Gaździny Podhala".

W tej ciekawej publikacji odnajdziemy wszystkie zachowane kazania K. Wojtyły jako biskupa i kardynała krakowskiego, które wygłosił w Ludźmierzu. Teksty dopełnione są tym najważniejszym, czyli papieskim orędziem różańcowym, wygłoszonym dokładnie 20 lat temu przy ołtarzu polowym u stóp Gaździny Podhala.

- Po Nowym Targu i Zakopanem, Ludźmierz to trzeci ośrodek na Podhalu, który w ten sposób utrwalił dziedzictwo św. Jana Pawła II, dziedzictwo - jak czas pokazuje - prorocze, tak ważne dla Kościoła, narodu i świata. Słowa kardynała i papieża Wojtyły są sprecyzowaniem Maryjnej prośby z Kany: "Czyńcie wszystko, cokolwiek wam Syn mój powie" - podkreśla kard. Stanisław Dziwisz, który napisał słowo wstępne do książki. Hierarcha ma nadzieję, że papieskie nauczanie przypomniane drukiem dotrze do wszystkich górali i do ludźmierskich pielgrzymów.

M. Fryźlewicz przypomina, że K. Wojtyła przybywał do Ludźmierza często i głosił słowo Boże do pielgrzymów w trudnych czasach zniewolenia komunistycznego. Mówił o Bogu, Matce Najświętszej, Kościele i rodzinie, ale również o współczesnych sprawach, problemach i zadaniach chrześcijanina żyjącego w Polsce i poza jej granicami. Odnosił się często do aktualnych dla Polski i Podhala spraw, wspominając o szykanach, których doznawali wierzący w Polsce, ale też np. o powstałym wtedy w Nowym Targu "Kombinacie" - Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego.

- W swojej pracy wraz z Marcinem i Anną Ozorowskimi byliśmy ciągle wspierani przez ks. kustosza Jerzego Filka - mówi M. Fryźlewicz. - Czujemy się kontynuatorami dzieła zapoczątkowanego zwłaszcza przez śp. Władysława Skalskiego - człowieka "Solidarności", a jednocześnie badacza i kronikarza historii ludźmierskiego sanktuarium, który szczególnie zajmował się tematem koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej 15 sierpnia 1963 r.

Starając się dotrzeć do wszelkich dostępnych materiałów zawierających kazania i wystąpienia kard. Wojtyły i papieża Jana Pawła II, autor korzystał z archiwów parafialnych, kurialnych, a nawet z zasobów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Książka zawiera płytę CD z fragmentem jednego z kazań, które udało się odnaleźć w archiwach sanktuarium.

Promocję książki poprzedziła Msza św. z udziałem zaproszonych gości. Eucharystię sprawował ks. Filek, kustosz sanktuarium w Ludźmierzu. Podkreślił on, że Święty Pielgrzym ludźmierski kształtował górali i innych wiernych przez słowo, modlitwę, która otwierała nasze oczy na świat, przez swoją osobowość - jedność postawy i czynu, wiary i modlitwy oraz przez chorobę i odchodzenie na oczach świata. - Zawstydzał, inspirował, prowadził. A teraz patrzy na nas z nieba i ufamy, że raduje się naszą wiarą, która wzrasta we wdzięczności - mówił ks. Filek.

Promocję prowadził nowotarski aktor Stanisław Jaskułka, który wyrecytował kilka fragmentów homilii kard. Wojtyły. Spotkanie uświetniły ludźmierski chór Magnificat i dziewczęta z nowotarskiej grupy Septyma, przygrywała także kapela Podhalanie. Ludźmierskie świętowanie zakończyło się w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym, gdzie górale zapalili znicze pamięci i złożyli bukiet biało-żółtych tulipanów u stóp pomnika rozmodlonego papieża pielgrzyma.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości