To wydanie Pisma Świętego dostępne będzie w listopadzie.
A Łon wzion te pjyńć chlebow i dwje ryby, wejrzoł we niebo i pobogosławjoł je, i połomoł i dowoł uczniom, coby dowali ludziom. Jedli i najedli sie wszyscy, i pozbjyrali co łostało, dwanoście koszykow konskow
Ten cytat to fragment Ewangelii wg św. Łukasza (rozdział 9), przetłumaczonej z Biblii ks. Jakuba Wujka przez Gabriela Tobora.
Nowy Testament burmistrz Radzionkowa napisał w jednej z odmian śląskiej godki występującej m.in. w północnych dzielnicach Bytomia, w Radzionkowie, w Piekarach Śląskich. Godka ta charakteryzuje się ”mazurzeniem”.
Gabriel Tobor - mąż, ojciec trojga dzieci, doktor nauk ekonomicznych i burmistrz Radzionkowa - już od 35 lat kolekcjonuje różne wydania Biblii. Obecnie ma ich ok. 200. Wśród zbiorów napisanych w 90 językach świata ma Pismo Święte z Papui-Nowej Gwinei w języku tok pisin, Biblię z Indii powstałą w gujarati czy słowo Boże przetłumaczone na afrykański język suahili.
Skoro swojego tłumaczenia doczekały się plemiona posługujące się nigdy nieskodyfikowanym językiem, nie dziwi fakt, że burmistrzowi brakowało jeszcze jednego wydania. Od lat marzył o śląskim przekładzie Pisma. Dodatkowo zmotywowali go Kaszubi i górale, którzy już mają swoje wydania Biblii.
- Historia powstania Nowego Testamentu po góralsku jest bardzo prosta. Papież Jan Paweł II, gdy był kiedyś w Zakopanem, powiedział, żeby Pismo Święte zabrzmiało w gwarze górali. I górale się za to zabrali - wyjaśnia Tobor. Ślązakom zabrakło papieskiej motywacji, więc burmistrz sam postanowił zrealizować swoje marzenie.
Pracę nad tłumaczeniem Bożego słowa rozpoczął od najbliższej mu części Nowego Testamentu - Ewangelii wg św. Łukasza. Na tym też planował ją zakończyć. Ale tłumaczenie tak bardzo go wciągnęło, że po półtora roku powstały wszystkie księgi tej części Pisma Świętego.
Burmistrz przed laty związany był także z Ruchem Światło-Życie. Tam właśnie rozpoczęła się jego fascynacja słowem Bożym. Od zawsze kochał też książki.
- Wydanie będzie zrealizowanie metodą self publishing, a książka będzie dostępna tylko w internecie. Obecnie trwa końcowy etap redakcji i korekty tekstu, a w sierpniu zakończy się przygotowanie do druku. Przedsprzedaż rozpocznie się z początkiem września, a zakupione egzemplarze zostaną dostarczone na początku listopada - informuje Gabriel Tobor.
2 proc. ze sprzedaży książki zostanie przeznaczone na Dom Księży Emerytów w Katowicach.
Więcej o przedsięwzięciu znaleźć można TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.