Pustynia jest dla chrześcijan najbardziej życiodajnym miejscem.
Wyjście z Egiptu i pobyt na pustyni były dla Izraela czasem kształtowania jego wierności Bogu. Problemy, porażki i zwycięstwa były na tyle uniwersalne, że śmiało można powiedzieć, iż każdy poszukujący Boga przechodzi przez własną pustynię. Dla chrześcijan pustynia miała zawsze wielkie znaczenie. Współcześni wierzący także przeżywają pustynię pośród wielkiego miasta, codziennych obowiązków, zabiegania. Pustynię, na której spotykają działającego Boga i kształtują swoją wiarę. Wyjście z Egiptu opiewa wiele psalmów, temat był wielokrotnie podejmowany przez ojców Kościoła. Exodus jest również silną inspiracją rekolekcji oazowych. Ich tropem podąża ks. Stanisław Adamiak, a wiedząc, że temat doczekał się pokaźnej biblioteki opracowań, zaprasza czytelnika w świat odczytań z kultury współczesnej.
„Zawsze jest Wyjście” to ciekawa propozycja. Można odczytywać tę książkę jako pomoc do własnych, domowych rekolekcji. Jest to także nienachalne i niebanalne zaproszenie do przemyślenia swojej wiary. Za przewodników Adamiak często obiera poezję Zbigniewa Herberta, „Władcę pierścieni” Tolkiena czy film „Matrix”. Nic dziwnego: większość tych tekstów była próbowana w najczystszym ogniu próby, czyli na rekolekcjach dla młodzieży. Tutaj każdy przykład i argument musi trafiać w sedno. I taka jest ta książka.
Nie dajmy się zmylić lekkiemu podejściu do tytułowego Wyjścia. Przeciwnie: jeśli tylko uważnie wczytamy się w zdania ks. Adamiaka, przekonamy się, jak przekornie poumieszczał perełki życia duchowego. „Szaweł – pisze – stał się chrześcijaninem tak naprawdę nie pod Damaszkiem, kiedy zobaczył Jezusa, ale dopiero gdy uklęknął przed nieznanym sobie człowiekiem, by go poprosić o chrzest”. Z tego wyprowadza wniosek: Szawłowi Chrystus pokazał się w mistycznej wizji i we wspólnocie jednocześnie. To cenne spostrzeżenie dla nas, niecierpliwych. Podobnie ciekawie ks. Adamiak pisze o Eucharystii, że jest ona swoistym obłokiem w biblijnym sensie. Obłok w Biblii „objawia przez zaciemnienie” (Blachnicki) – w Eucharystii Pan się ukazuje, ale nie narzuca.
Marcin Cielecki
Ks. Stanisław Adamiak
Zawsze
jest Wyjście
Więź
Warszawa 2017
ss. 144
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.