Na pasjonującą wędrówkę śladem kościołów św. Klemensa, zaprosili Elżbieta i Andrzej Georgowie u ustrońskiej Czytelni Katolickiej, znajdującej się przy parafii, której również patronuje święty papież i męczennik.
Mieszkańcy parafii św. Klemensa w Ustroniu ze swoim proboszczem ks. Wiesławem Bajgerem i kierującą Czytelnią Katolicką Barbarą Langhammer, zaprosili na spotkanie w cyklu 17. Dni Klemensowych. Jednymi z ich gości byli pasjonaci historii: Elżbieta i Andrzej Georgowie, którzy przedstawili temat "Patrocinium kościelne św. Klemensa w Ustroniu - śladem misji chrystianizacyjnej świętych Cyryla i Metodego". Od siedmiu lat zajmują się historią wczesnego średniowiecza, zwłaszcza chrystianizacją terenów Śląska Cieszyńskiego
- Interesuje nas misja świętych Cyryla i Metodego, którzy w 863 roku przybyli na Morawy i tam rozpoczęli swoją misję. Historycy są podzieleni, część uznaje, że są dowody, że ta misja dotarła do Polski. My się z nimi zgadzamy i uważamy, że w świetle najnowszych badań, ta misja dotarła nawet na tereny Wielkopolski.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Elżbieta i Andrzej Georgowie podczas ustrońskiego spotkania
Okazją do prezentacji tematu stał się zarówno patronat świętego papieża i męczennika nad ustrońską parafią i kościołem, jak i 1150. rocznica złożenia doczesnych szczątków św. Klemensa papieża i męczennika w bazylice w Rzymie. Jak się uznaje, stało się to dzięki świętym Apostołom Słowian, którzy odnaleźli szczątki papieża Klemensa na Krymie, zabrali je na Morawy, a kiedy zostali wezwani przez papieża do Rzymu, przybyli tam i uczestniczyli w ich złożeniu w bazylice.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Słuchacze w Czytelni Katolickiej ustrońskiej parafii
W Czechach i na Słowacji powstał szlak świętych Cyryla i Metodego - od Velehradu do Żyliny. Georgowie planują wyznaczenie trasy cyrylo-metodiańskiej na terenie Śląska Cieszyńskiego i jego okolic. Poprowadzili słuchaczy szlakiem parafii i kościołów noszących wezwanie św. Klemensa, a znajdujących się w Polsce - na Śląsku, w Małopolsce i Wielkopolsce (m.in. w Miedźnej, Lędzinach, Radoczy, Makowie Podhalańskim, Zawoi, Wieliczce, Trzemeśnej, Zakopanem i Skalniku, a także najstarszych kościołów noszących patrocinium św. Klemensa w Gniewkowie, Mogilnie i Kruszwicy). Nie zabrakło także prezentacji klemensowych świątyń na Słowacji i w Czechach.
Georgowie podkreślali, że to właśnie św. Klemens stał się patronem misji chrystianizacyjnej świętych Cyryla i Metodego, a następnie ich uczniów.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Wizerunek św. Klemensa w kościele w Ustroniu Centrum
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...