Nie tylko Kevin

Czyli święta na polskich ekranach.

Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym więcej na naszych ekranach świątecznych filmów. Tzw. christmas movies kojarzą się nam najczęściej z amerykańskimi produkcjami („Kevin sam w domu”, „W krzywym zwierciadle: Witaj święty mikołaju”, klasyczne „To wspaniałe życie”…), ale przecież świąteczne klimaty można poczuć także w polskich produkcjach. I to właśnie o nich pisze Rafał Christ w najnowszym numerze „Magazynu Filmowego”.

W artykule „Polska magia świąt” Christ opisuje m.in. tegoroczną „Cichą Noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego, nagrodzoną Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni. „Krewni zebrani przy wigilijnym stole symbolizują cały naród. Skłócony, trapiony problemami i ciągłą pogonią za dobrami doczesnymi. Dochodzi nawet do bratobójczej walki. Domalewski swoje postaci czyni archetypami mieszkańców naszego kraju i każdy odnajdzie tu coś znajomego. Twórca rozbiera na czynniki pierwsze polską rzeczywistość, a wypaczony obraz Bożego Narodzenia współgra z tematem opowieści, uwydatniając dramat poszczególnych osób”. 

Najczęściej jednak „filmowe święta” są ciepłe, radosne i pogodne. I jak się okazuje nie tylko w kolejnych częściach wspólczesnych „Listów do M.”, bowiem już w 1966 roku Jerzy Stefan Stawiński i Helena Amiradżibi-Stawińska nakręcili „Przedświąteczny wieczór”, utrzymany w podobnym tonie.

W artykule znajdziemy jeszcze m.in. omówienia takich filmów, jak „Katyń”, „Wigilia ‘81”, „Hania”, „Świąteczna przygoda”, „Noc świętego Mikołaja”, „Żółty szalik”, czy spektakli Teatru Telewizji, w których zekranizowano „Opowieść wigilijną” Dickensa. 

Warto przeczytać także wypowiedzi twórców i krytyków na temat ulubionych polskich filmów, scen i skojarzeń świątecznych (dla Pawła Maślony takim filmem jest „Dekalog III” Kieślowskiego).

Więcej na ten temat w „Magazynie Filmowym”. Miesięcznik (tym razem w wydaniu podwójnym, grudniowo-styczniowym) legalnie i darmowo można pobrać ze strony jego wydawcy, Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wystarczy kliknąć tutaj

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.