Wernisaż wystawy grafik Antonio Saury - uznawanego za jednego z najwybitniejszych hiszpańskich malarzy ostatniego półwiecza - odbędzie się w piątek wieczorem w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA.
Jak poinformował PAP Mirek Rusecki z agencji PromArte, na wystawie zaprezentowane zostaną grafiki Saury wykonane w latach z lat 1977-1997 w słynnym paryskim Atelier Clot, Bramsen & Georges. Wystawę, współorganizowaną przez BWA i Ars Cameralis Silesiae Superioris, będzie można oglądać do 18 kwietnia.
Urodzony w 1930 r. Antonio Saura był samoukiem, zaczął malować podczas długiej choroby w 1947 r. Początkowo interesował się surrealizmem. W latach 1953-55 mieszkał w Paryżu, pozostawał wówczas pod wpływem surrealizmu, współdziałając m.in. z Andre Bretonem.
Po powrocie do Hiszpanii porzucił surrealizm i zwrócił się ku estetyce "sztuki innej" i ekspresjonizmu abstrakcyjnego. W 1957 r. stał się jednym z założycieli pierwszego hiszpańskiego ruchu awangardy artystycznej pod nazwą El Paso (Krok).
Po rozwiązaniu grupy w latach 60., Anotnio Saura wypracował własny styl, stopniowo ograniczając gamę barw do czerni, bieli, szarości i brązu. Motywy powracające w jego twórczości to: portrety kobiet, odwołania do dzieł Velazqueza i Goi oraz krucyfiksy. Ulubioną formą Saury było malarstwo olejne, ale uprawiał także rysunek, grafikę i fotografię.
Pozostawił m.in. słynne cykle: Portrety imaginacyjne, Psy Goi. Zajmował się także fotografią i scenografią; współpracował ze swym bratem, reżyserem Carlosem Saurą. Zmarł w 1998 r.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.