Internet wciąż jest zjawiskiem nowym, to zaś, w jaki sposób wpływa na nas wszystkich, nadal pozostaje do końca niezbadane...
„Tak naprawdę u podstaw wszelkich uzależnień leży pragnienie stłumienia lub uniknięcia jakiegoś rodzaju emocjonalnego cierpienia. Uzależnienie jest sposobem ucieczki od rzeczywistości albo od czegoś, co sprawia człowiekowi zbyt wiele bólu...” – stwierdzają doktor Kimberly Young i siostra Patrice Klausing, które podjęły się napisania książki, ukazującej rozmaite uzależnienia, w jakie można popaść podczas surfowania w internecie. Niedawno publikacja ta, nosząca tytuł „Uwolnić się z sieci”, ukazała się u nas nakładem Księgarni Świętego Jacka.
Największym atutem tekstu amerykańskich psycholożek jest fakt, iż nie ograniczają się one do „jednego sposobu narracji”. Obok stricte naukowych rozdziałów i psychoanalitycznych definicji, mamy również sporo fragmentów niemal reportażowych. To właśnie w nich autorki relacjonują nam „z życia wzięte” historie rozmaitych osób, które od internetu się uzależniły, a następnie, próbowały się od destrukcyjnych zachowań w sieci uwolnić. I wreszcie trzecia forma, jaką Klausing i Young stosują, czyli ćwiczenia duchowe i modlitwy.
Zaskakujące, jak aktualnie – zwłaszcza w kontekście zjawisk cyberkultury XXI wieku – brzmią niektóre z myśli i modlitw świętego Augustyna. Choć z drugiej strony, jeśli żyjący na przełomie VI i VII wieku święty Izydor z Sewilli może być patronem internetu, to dlaczego maksymy i refleksje żyjącego nieco wcześniej biskupa Hippony, nie miałyby nam być dziś pomocne w wirtualnym świecie?
Natalia Budzyńska na łamach „”Przewodnika Katolickiego” pisała niedawno, iż „gubernator Kalifornii zapowiedział już, że pracuje nad nowym projektem: w szkołach państwowych chce zastąpić tradycyjne drukowane podręczniki ich wersjami cyfrowymi”. W teorii wszystko wygląda tu bardzo pięknie. Mamy postęp w edukacji, nowe technologie w szkołach, choć jest też jedno, małe „ale”.
Otóż Kimberly Young i Patrice Klausing powołują się na zaskakujące dane statystyczne, z których wynika, że odkąd amerykańskie uniwersytety stały się bardziej multimedialne, a studentów zachęca się do korzystania właściwie wyłącznie ze źródeł internetowych, ich oceny uległy znacznemu pogorszeniu, nie wspominając już o przemęczeniu, wynikającym z uzależnienia od surfowania...
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?