Z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego wybitni polscy poeci napisali utwory dedykowane autorowi „Balladyny”.
W oknach Pałacu Rzeczypospolitej zawisły wiersze dedykowane Słowackiemu.Wbrew temu, co pisał sam wieszcz: „imię moje tak przeszło jako błyskawica/ I będzie jak dźwięk pusty trwać przez pokolenia” – pamięć i inspiracje jego twórczością trwają. Dowodem na to jest instalacja poetycka „Maska Słowackiego. Dedykacje 2009”, czynna w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Przygotowały ją Biblioteka Narodowa oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza.
– Przyjmijmy, że obok walecznego, ekstrawertycznego, odważnego i męskiego Mickiewicza, naszej kulturze potrzebny jest introwertyczny, delikatny, chorowity i kobiecy Słowacki – powiedziała podczas otwarcia prof. Grażyna Borkowska. W arkadach Pałacu zostały zaprezentowane utwory ofiarowane Słowackiemu przez współczesnych polskich poetów, m.in.: Wisławę Szymborską, Julię Hartwig, Urszulę Kozioł, Jarosława Mikołajewskiego i Adama Zagajewskiego. Instalacji towarzyszy ekspozycja „Wokół »Balladyny«”, na której można zobaczyć rękopisy Słowackiego znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Najcenniejszym z nich jest „Balladyna”, na co dzień przechowywana w skarbcu Biblioteki. Można tam też obejrzeć unikatowe fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego oraz zapoznać się z recenzjami jego utworów ukazującymi się w prasie za jego życia.
Na wystawie znalazły się także interesujące i nieznane dotąd szerzej zapisy cenzorskie z XIX wieku oraz opinie o Słowackim i jego utworach wybrane z korespondencji m.in. Seweryna Goszczyńskiego i Zygmunta Krasińskiego. Zgromadzono informacje o mniej znanych dramatach poety, takich jak „Mindowe”, „Krak”, „Książę Michał Twerski” czy „Dziady” (sic!).
Ekspozycję można zwiedzać do 16 października. Ci, którym nie uda się jej zobaczyć, za pośrednictwem Internetu mogą zajrzeć do cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i dzieł Słowackiego, znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej (www.polona.pl). Niebawem ogłoszony zostanie konkurs na scenariusz lekcji o Słowackim. Szczegółowych informacji o projekcie można szukać na stronie Biblioteki Narodowej: www.bn.org.pl.
Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:
FilmLiteraturaMuzykaMalarstwoArchitekturaZjawiskaSylwetki
«« | « |
1
| » | »»