Sąd w Paryżu orzekł w ubiegłym tygodniu, że amerykańska firma internetowa Google Inc., realizująca wielki projekt digitalizacji książek, łamie prawo francuskie.
Ale nie tylko stare książki, cieszące się zresztą też niemałym zainteresowaniem, jak widać ze statystyk, znalazły się w 250 tys. obiektów z polskich bibliotek cyfrowych, włączonych w zeszłym tygodniu do tzw. Europeany, czyli europejskiej biblioteki cyfrowej. Poszczególne biblioteki namawiają żyjących autorów oraz redakcje do udostępniania swoich prac i wydawnictw nieodpłatnie, podpisują z nimi stosowne umowy i dzięki temu możliwe jest też pokazanie całkiem sporej ilości publikacji współczesnych.
Nie są to może bestsellery, ale cenne wydawnictwa naukowe, czy regionalne. Zresztą niektóre miały już nawet i po 50 tys. czytelników! Np. umieszczona w Bibliotece Cyfrowej FIDES „Musicie być mocni! Drogowskazy Jana Pawła II dla niepełnosprawnych”. Nadal więc zachęcamy autorów do publikowania w naszych bibliotekach cyfrowych, bo jeszcze nie wszyscy słyszeli o takiej możliwości – podsumowuje ksiądz doktor Jerzy Witczak.
Warto przypomnieć, że od 11 grudnia 2009 r. w ramach Europejskiej Biblioteki Cyfrowej - Europeana (http://europeana.eu/) dostępne są zasoby kilkudziesięciu polskich bibliotek cyfrowych, które skupione są wokół Federacji Bibliotek Cyfrowych (http://fbc.pionier.net.pl/) sieci PIONIER. Zasoby te obejmują ponad 250 000 obiektów cyfrowych udostępnionych przez kilkaset instytucji kultury i nauki z całej Polski. Wśród nich znajdują się zarówno cenne skarby naszego dziedzictwa narodowego, jak i ciekawe regionalia czy współczesne publikacje naukowe i edukacyjne. Zdecydowana większość publikacji dostępna jest dla wszystkich Internautów bez żadnych ograniczeń.
Europeana, jedna z flagowych inicjatyw Komisji Europejskiej, to portal internetowy stanowiący punkt dostępu do cyfrowej wersji kulturowego i naukowego dziedzictwa Europy. Portal ten dostępny jest od listopada 2008 roku. Z chwilą oficjalnego uruchomienia pozwalał on na dotarcie do około 2 milionów obiektów cyfrowych rozproszonych po całej Europie. W grudniu 2009, po przyłączeniu polskich bibliotek cyfrowych, liczba obiektów w Europeanie przekroczyła 5 milionów, z czego około 5,5% pochodzi z Polski. Wg aktualnych planów rozwoju do lipca 2010 roku Europeana ma osiągnąć poziom 10 milionów obiektów. Portal ten pełni niezwykle ważną rolę w udostępnianiu i promocji dziedzictwa kulturowego krajów europejskich i dlatego istotne jest, aby Polska była w nim odpowiednio szeroko reprezentowana.
Agregatorem polskich zasobów cyfrowych dla Europeany jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (http://www.man.poznan.pl), operator sieci PIONIER oraz Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) integruje sieć funkcjonujących w Polsce bibliotek cyfrowych, które systematycznie powstają od 2002 roku. FBC uruchomiona została w czerwcu 2007 roku przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Obecnie FBC daje możliwość przeszukiwania opisów ponad 315 000 tysięcy obiektów cyfrowych. Poza tym, jest to również rozbudowana baza informacji o polskich bibliotekach cyfrowych, a także kluczowy element rozproszonego systemu wspierającego koordynację digitalizacji w Polskich bibliotekach. Warto podkreślić, że miesięcznie w bibliotekach cyfrowych przyłączonych do FBC udostępniane jest około 10 000 nowych obiektów. Dzięki nawiązaniu trwałego połączenia FBC z Europeaną, obiekty te będą lepiej widoczne i promowane na całym świecie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.