Kino indyjskie jest kinem gwiazd wszechobecnych w codziennym życiu. Widzowie czczą ich jak bogów, uczą się na pamięć wypowiadanych przez nich w filmach kwestii, patrząc na ekran powtarzają dialogi i śpiewają piosenki. Płaczą i śmieją się razem z bohaterami
Bollywood atakuje„Ludzie, którzy wolą język emocji od logiki, na pewno przyjdą obejrzeć ten film” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami reżyser pierwszego bollywoodzkiego filmu pokazanego na naszych ekranach. Czy to kino, używające nieskomplikowanych środków filmowego wyrazu, ma szansę zdobyć widza z innego kręgu kulturowego? Język emocji, który proponuje, jest wspólny dla widzów na całym świecie i być może w tym tkwi jego szansa. Wyrażają emocje w stanie najczystszym. A że są kiczem?
Wiele ich oglądamy na naszych ekranach, zarówno rodzimej, jak i zachodniej produkcji. Tyle że filmy masala nie udają, że pretendują do czegoś więcej poza bawieniem widza, niosąc mu przy okazji nadzieję na odmianę losu. Bo w tych baśniach przecież wszystko może się zdarzyć.
Nie tylko masalaKino indyjskie to nie tylko produkcje z Bombaju, w którym rozpoczęła się historia kinematografii tego kraju. Tam właśnie, 7 lipca 1896 roku, w czasie wielkiej burzy, w blasku błyskawic miał miejsce pierwszy pokaz filmów braci Lumičre. W Bombaju powstały też pierwsze wytwórnie filmowe produkujące filmy w języku hindi. Niedługo później rozpoczęły działalność wytwórnie w innych regionach Indii, realizując filmy w miejscowych językach.
Wielkie sukcesy tego kina z epoki „Drogi do miasta” Satyajit Raya z lat 50. należą już do przeszłości. Od kilku lat jednak powoli indyjskie filmy wracają na festiwale, i to z sukcesem. „Monsunowe wesele” Miry Nair zdobyło w 2001 r. Złotego Lwa w Wenecji, w Karlovych Varach ciepło przyjęto „Płaszcz przeciwdeszczowy” Rituparno Ghosha. Kilka innych, w tym czysto bollywoodzki „Devdas”, cieszyły się powodzeniem w Anglii i USA, gdzie mieszka wielu emigrantów z Indii. Wydaje się jednak, że dla widza spoza Indii ciekawszą propozycją byłyby filmy, które przedstawiają wiarygodny obraz tego wielkiego, targanego sprzecznościami kraju.
Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:
FilmLiteraturaMuzykaSztukaZjawiska kulturowe i społeczneSylwetki
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
» | »»