Rok temu na Dziedzińcu Arkadowym zatańczyły hinduskie księżniczki.Podwawelski gród opanują wtedy wielobarwne korowody wielbicieli dawnej kultury. Znakomici tancerze przyjadą do Krakowa z najbardziej odległych krajów Europy, a nawet Azji. Zapraszamy do udziału we wspaniałych spektaklach, widowiskach i niezwykłym balu publiczności. X Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” czas zacząć!
Z Wawelu w światWszystko rozpoczęło się pod koniec lat 90., gdy Romana Agnel, krakowska artystka, tancerka, choreograf, absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (a także historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i paryskiej Sorbonie), założyła wymarzony przez siebie zespół „Ardente Sole” (Gorejące Słońce). Następnie z potrzeby „krzewienia, prezentowania i upowszechniania sztuki tańca dawnego i kultury dworskiej” narodziła się Fundacja „Ardente Sole”, a w 2000 r., dzięki staraniom znakomitej krakowskiej tancerki, na Wawelu zorganizowano pierwszy w Polsce i na świecie Festiwal Tańców Dworskich.
Impreza została zaliczona wtedy do wydarzeń związanych z nadaniem Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W 2006 r., na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa, zespół „Ardente Sole” przekształcił się w Balet Dworski „Cracovia Danza” i stał się instytucją miejską. Honorowy patronat nad festiwalem obejmują minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz prezydent Krakowa.
– Nawiązanie do tradycji dworu wawelskiego oznaczało otwarcie festiwalu, a przez to Krakowa i Polski, na świeży powiew bogactwa kultury, tworzonej przez wieki w różnych częściach świata. Chcieliśmy promować lokalny dorobek kulturalny, czerpiąc jednocześnie z innych form tanecznych, które chcą nam przekazać nasi goście – mówi Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. – Na wawelskim wzgórzu pojawiały się tak ważne i barwne postacie, jak np. św. Jadwiga Królowa czy królowa Bona, które ubogacały dwór swoim subtelnym wpływem, a Wschód przenikał się z Zachodem, tworząc niepowtarzalny klimat. Cieszy nas więc, że możemy pielęgnować to dziedzictwo – dodaje R. Agnel.
Najważniejsze spektakle Baletu Dworskiego mają swoją premierę na Wawelu, podczas finałowych dni festiwalu, a stąd z powodzeniem wychodzą w świat, bowiem przedstawienia w wykonaniu Romany Agnel i jej zespołu można podziwiać nie tylko na artystycznych scenach Krakowa i całej Polski, ale także poza jej granicami. Tylko w tym roku „Cracovia Danza” pojawiła się we Włoszech, Francji, na Białorusi i Ukrainie. Na przełomie 2008 i 2009 r. dyrektor baletu pełniła rolę ambasadora kultury europejskiej na Dalekim Wschodzie, w Indiach, gdzie zaprezentowała polski i europejski taniec barokowy, doskonaląc jednocześnie swoje umiejętności w hinduskim tańcu klasycznym bharatanatyam. Warto dodać, że w kwietniu, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, R. Agnel została uhonorowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”.