Nowe oratorium Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka opowiada o trzech postaciach, które zmieniły świat: Jezusie, św. Franciszku i Janie Pawle II.
Oratorium jest poetycką opowieścią o trzech wielkich postaciach, które przychodziły na świat w blisko tysiącletnich odstępach: Jezusie z Nazaretu, św. Franciszku z Asyżu i Janie Pawle II. – Obecność Papieża czuje się w Kalwarii – zwierza się autor tekstu. – Ojcowie pokazali mi pokoik, w którymi mieszkał. Wszystko tam jest zachowane: papcie, szczoteczka do zębów… Jakby wyszedł tylko na chwilę. On sam mówił, że właśnie z tego miejsca Bóg go powołał, i prosił, by modlić się tu za niego, za życia i po śmierci.
Rockowo i radośnie
W tym roku minęło 30 lat, odkąd Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedził Kalwarię jako papież. To jednak niejedyny jubileusz. Oratorium upamiętnia również kilka innych ważnych dat: 800-lecie istnienia zakonu franciszkańskiego, 400. rocznicę konsekracji kalwaryjskiego kościoła oo. bernardynów, 30-lecie podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej i 10. rocznicę wpisu sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic więc dziwnego, że dzieło zrealizowano z wielkim rozmachem. Weźmie w nim udział ok. 160 wykonawców. – To zasługa kustosza sanktuarium, ojca Damiana Muskusa – twierdzi Zbigniew Książek. – Tak wszystko zorganizował, że ogromne koszta, które przewidywaliśmy na początku, spadły o połowę.
Organizatorzy szacują, że dzieło obejrzy kilkadziesiąt tysięcy osób, które przybędą 15 sierpnia na uroczystości odpustowe. Na scenie pojawią się soliści znani z poprzednich oratoriów: Joanna Słowińska, Olga Szomańska i Przemysław Branny, a także śpiewający aktor Janusz Kruciński. Wraz z nimi zaśpiewa Ola Bieńkowska, na co dzień występująca w programie „The Pink Floyd Show”. Solistom, chórowi i orkiestrze towarzyszyć będzie sekcja rytmiczna z wybitnym basistą Krzysztofem Ścierańskim i perkusistą Robertem Lutym. Wystąpią też czterej gitarzyści, m.in. Jacek Królik i Paweł Kwaśny, a za instrumentami klawiszowymi stanie sam kompozytor. – Będzie trochę bardziej rockowo, ale tym razem zależało nam na tym, żeby stworzyć dzieło naprawdę radosne i śpiewne – mówi Zbigniew Książek. – Chcemy, by wśród tych 18 songów ludzie znaleźli coś, co będą mogli powtórzyć, zanucić. Myślę, że to się uda.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...