Sejm ustanowił rok 2010 Rokiem Chopinowskim. Czy wykorzystamy potencjał, jakim jest postać i twórczość Fryderyka Chopina, do promowania Polski?
Mimo to, próby łączenia postaci Chopina z popkulturą ciągle są podejmowane. Przykładem jest chociażby album „Rock Loves Chopin”, na którym znani muzycy rockowi po swojemu interpretują jego kompozycje. Znakomity album „Chopin – Impresje” nagrał wcześniej jazzowy pianista Leszek Możdżer. Obecnie próbą przekonania młodego odbiorcy do twórczości geniusza z Żelazowej Woli ma być program telewizyjny „Chopin2010.pl”. Prowadzić go będzie kompozytor i dyrygent Adam Sztaba. Lista przebojów, konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi – to wszystko ma zgromadzić przed telewizorami szeroką publiczność.
Wśród gości pojawią się: Janusz Olejniczak, Piotr Adamczyk, Anna Maria Jopek, Jerzy Maksymiuk, Kazik Staszewski, Jurek Owsiak. Zestaw, trzeba przyznać, nieco egzotyczny, ale z oceną wstrzymajmy się do emisji kolejnych odcinków programu.
Rok 2010 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Chopinowskim. Kulminacją będzie marzec przyszłego roku, kiedy to przypada 200. rocznica jego urodzin. Warto przy tej okazji zastanowić się, czy wykorzystujemy dobrze potencjał, jakim jest postać Chopina, do promowania Polski. Oby nie był to jubileusz przespany, tak jak to się stało z upływającym właśnie Rokiem Słowackiego.
Przygoda z Fryderykiem
Na szczęście wiele wskazuje na to, że tym razem tak nie będzie. Posłowie uchwalili ustawę z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu już teraz na stronie www.chopin2010.pl można zobaczyć, jakie inwestycje szykują się na Rok Chopinowski. Najważniejszą z nich ma być odnowione Muzeum Fryderyka Chopina przy ulicy Tamka w Warszawie, które aspiruje do miana najnowocześniejszego muzeum biograficznego w Europie. Zwiedzający będzie miał tam możliwość wyboru kilku opcji obcowania z dźwiękiem – od instalacji dźwiękowych, przez zwiedzanie ze słuchawkami, aż po koncerty na żywo.
Całości dopełnią wystawy mówiące o recepcji osoby kompozytora w sztukach plastycznych i literaturze. – Chcemy, by zwiedzanie było przygodą, podróżą przez miejsca, które miały wpływ na kreowanie osobowości twórczej Chopina oraz przez przestrzenie, które on kreował – zapowiada Alicja Knast, kurator muzeum. Tuż obok powstaje Centrum Chopinowskie, z księgarnią, biblioteką i fonoteką. Trzeba więc przyznać, że Warszawa przygotowuje ciekawą ofertę, nie tylko dla zaawansowanych melomanów. Także dla turystów, którzy swoją przygodę z Chopinem dopiero zaczynają.
A co z Żelazową Wolą, miejscem urodzenia kompozytora? Czy odwiedzający nie rozczarują się dość ubogą ofertą tutejszego ośrodka, nie zrażą trudnym dojazdem? Otóż i tutaj zainwestowano – właśnie trwają prace remontowe. Podobnie jest z innymi miejscami związanymi z Chopinem: pałacem w Sannikach, gdzie kompozytor spędzał wakacje, czy kościołem św. Rocha w Brochowie, w parafii chrztu małego Fryderyka.
Najbardziej cieszą jednak te działania, które bezpośrednio wiążą się z muzyką: remonty sal koncertowych w szkołach i akademiach muzycznych, a także inicjatywy wydawnicze – edycja kompletu nut i płyt zbierających wszystkie dzieła kompozytora. Przede wszystkim zaś festiwale i konkursy, których odbywa się w Polsce mnóstwo. Ten najważniejszy, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, czeka nas już za rok. Znów dostaniemy potężną dawkę pięknej muzyki w najlepszym wykonaniu. A przecież o to w tym wszystkim chodzi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...