W połowie XX wieku Norymberga, jedno z najpiękniejszych miast Europy, pomnik potęgi średniowiecza i twórczej myśli renesansu, zaczęła kojarzyć się z najbardziej chyba mroczną kartą dziejów ludzkości - z nazizmem.
Najciekawszą częścią starego miasta jest Tiergärtner Tor, gdzie w malowniczych kamieniczkach urządzono liczne galerie, pracownie plastyczne i ulubione przez artystów kafejki. Nieopodal wznosi się dom, jeden z niewielu zachowanych oryginalnych zabytków Norymbergi, gdzie w latach 1509-1528 mieszkał sławny malarz i grafik Albrecht Dürer. Podobnie jak Wit Stwosz, spoczywa on na starym cmentarzu położonym przy XIV-wiecznym kościele św. Jana - już poza obrębem Starego Miasta. Można tutaj zobaczyć ciekawe płyty nagrobne, na których przedstawiono sceny z życia zmarłego, często informujące o tym, jaki zawód wykonywał.
W sercu miasta stoi interesujący budynek późnorenesansowego Starego Ratusza. Amatorzy mocnych wrażeń mogą odwiedzić znajdującą się w podziemiach salę tortur, której „wyposażenie” pochodzi z tych samych czasów co wspaniałe dzieła rzeźbiarskie i malarskie. Trudno oprzeć się refleksji, że mamy tu do czynienia z absurdalnym zderzeniem okrucieństwa i humanizmu.
Nieopodal Ratusza znajduje się skromna, lecz piękna, renesansowa fontanna Gänsemännchenn Brunnen, przedstawiająca gospodarza niosącego pod pachami dwie gęsi. Rynek Główny jest okazały i bardzo „krakowski”. Uwagę przykuwa stojąca na środku, gotycka Schöner Brunnen - Piękna Fontanna. We wschodniej części Rynku wznosi się niewielki kościół Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku, a w jego wnętrzu króluje słynny Tucher Altar, gotycki tryptyk „Ukrzyżowanie”, wykonany przez malarza, zwanego Mistrzem Ołtarza Tucher, tworzącego przed Dürerem. Turystyczną atrakcją jest zegar na kościelnej wieży z ruchomymi postaciami elektorów składających hołd Karolowi IV. Spektakl ten można oglądać o godzinie 12.
Norymberga, podobnie jak Kraków, nazywana jest miastem kościołów. O prawdziwości tego stwierdzenia można się przekonać patrząc na nią z zamkowego wzgórza, a wieczorny koncert dzwonów jest niezapomnianym przeżyciem. Najstarszym kościołem Norymbergi jest świątynia pw. św. Sebalda wzniesiona w XIII wieku, ozdobiona gotyckim portalem ze wspaniałą sceną Sądu Ostatecznego. Znajdujący się we wnętrzu grobowiec patrona to arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej początku XVI wieku, autorstwa Piotra Vischera Starszego i jego synów. W kościele znajdują się też dzieła Wita Stwosza, w tym pełna ekspresji grupa „Ukrzyżowanie”.
Bezsprzecznie najpiękniejszą świątynią miasta jest gotycki kościół pw. św. Wawrzyńca, wzniesiony w latach 1252-1477. To tutaj znajduje się rzeźba „Pozdrowienie Anielskie” dłuta Wita Stwosza. Mistrz, urodzony w Horb w południowej Szwabii, w 1496 roku przybył do Norymbergi z Krakowa, gdzie przez wiele lat pracował nad słynnym ołtarzem w Bazylice Mariackiej. Wszyscy wybitni twórcy, którzy na przestrzeni stuleci związani byli z Norymbergą, mają swoje miejsce w Germańskim Muzeum Narodowym, usytuowanym w północnej części miasta, w XIV--wiecznym budynku dawnego klasztoru. Podziwiać tu można między innymi dzieła sztuki, historyczne pamiątki, wyroby rzemiosła artystycznego. Trafia tutaj wielu turystów, chociaż tak naprawdę większość z nich woli zgłębiać tajniki dziejów i kultury, wędrując po Starówce, wśród urokliwych kamieniczek, kafejek i skwerów.
Ciekawostką norymberskich sklepów pamiątkarskich i wystawowych witryn są figurki przedstawiające dwóch mężczyzn, z których jeden przy pomocy lejka leje drugiemu do głowy olej. Tak zwany Lejek Norymberski to rewelacyjny wynalazek pozwalający szybko i skutecznie przekazywać wiedzę i życiową mądrość. Jest niedrogi i łatwy w użyciu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...