Ten tytuł może zrewolucjonizować nasze myślenie.
Doświadczenie cierpienia, szczególnie niezawinionego, staje się niejednokrotnie argumentem przeciwko Bogu. Często słyszymy: „Gdyby Bóg istniał, to nie cierpiałyby dzieci, nie byłoby wojen, głodu”. Ks. Marek Dziewiecki przekonuje nas o tym, że Bóg nie chce naszego cierpienia. Rozprawia się z fałszywą teologią wmawiającą nam, że to Bóg zsyła na nas cierpienie – za karę albo żeby nas czegoś nauczyć. On jest tym, który wyciąga dobro z każdego cierpienia, ale nie jest źródłem cierpienia. Autor wskazuje na krzyż Jezusa, po którym powinny nas opuścić wątpliwości, czy Bóg rozumie nasz ból i trudności. Zapłacił bowiem najwyższą cenę.
Ksiądz Dziewiecki uczy, aby unikać cierpienia, jeśli to możliwe, szczególnie, gdy ktoś próbuje nas skrzywdzić. Doświadczony w pomocy trudnym małżeństwom, ludziom uzależnionym, pokazuje, jak radzić sobie w takich sytuacjach. Ostrzega, aby nie mylić miłości z naiwnością. O miłości mówi tak: „Miłość polega na tym, że jeśli, drugi człowieku, robisz coś dobrego, to cię wspieram, jeśli błądzisz, to cię upominam, jeśli próbujesz mnie krzywdzić – bronię się przed tobą”. Autor wskazuje także na pozytywną stronę cierpienia. Jeżeli jest ono konsekwencją naszego grzechu, wyborów, które podejmujemy, to może stać się przyczynkiem do nawrócenia. Jako przykład podaje ks. Dziewiecki syna marnotrawnego.
Książka jest zachętą do głębszej refleksji na temat cierpienia, sensu życia i obrazu Boga. Ten tytuł może zrewolucjonizować nasze myślenie, które tak często odbiega od biblijnego przesłania o dobrym Ojcu.
*
Ks. Marek Dziewiecki BÓG VS. CIERPIENIE. Wyd. RTCK, 2018 r.
RTCK TV
Ks. Marek Dziewiecki. Bóg vs cierpienie. Dlaczego Bóg nie chce żebyś cierpiał?
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.