Daleko od zgiełku Krupówek i komercji w Zakopanem zagościły anioły. Przez całe wakacje będzie można oglądać je na Jaszczurówce.
W sobotę 7 lipca w kaplicy w Jaszczurówce w Zakopanem odbył się wernisaż XXXI Wystawy Malarstwa na Szkle. Wystawy w galerii są organizowana przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie w podziemiach witkiewiczowskiej kaplicy Serca Jezusowego w Jaszczurówce.
"Aniołowie są wśród nas" - to tytuł tegorocznej wystawy. - Przez postacie aniołów pragniemy pokazać bliskość tych stworzeń oraz ich udział w dziele stworzenia i zbawienia. Chcemy też zwrócić uwagę na istnienie świata duchowego, który powinien być bliski i oczywisty każdemu chrześcijaninowi, a również odmitologizować oraz wyprowadzić temat aniołów z błędnych założeń magicznych i ezoterycznych. W końcu ten temat pomoże nam patrzeć na życie wieczne, gdzie w jednej wspólnocie ludzi zbawionych i aniołów, będziemy wielbić Boga - tłumaczy marianin kl. Paweł Fedorowicz.
Doroczna wystawa, prowadzona w okresie wakacyjnym, gromadzi obrazy malowane na szkle, które są jednym z rodzajów sztuki ludowej Podhala. Galeria zrzesza wspólnotę kilkunastu artystów nadal tworzących oraz rodzin artystów już zmarłych. Sztuka malowania na szkle, którą oni się trudnią, zorientowana jest przede wszystkim na tematy związane z religią, choć przejawia różnorodność form i stylów.
Wystawa nie tylko propaguje ludowe dziedzictwo Podhala, ale jest również pewną formą ewangelizacji: każdego roku realizowany jest inny temat dotykający prawd wiary, różnych elementów nauczania Kościoła. Jest to więc okazja nie tylko do zwrócenia uwagi turystów odwiedzających Zakopane na kulturę regionu, ale też do poczynienia refleksji nad własną wiarą dla katolików oraz ewangelizacji ludzi niewierzących.
Honorowy patronat nad wystawą objął metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zaś od strony medialnej patronuje wydarzeniu "Gość Niedzielny". Organizacyjnie wystawę wsparł także zakopiański magistrat.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.