Wyraz otwartości, ale i nowych podziałów

Podczas sympozjum na temat ewangelizacji w mediach elektronicznych Benedykt XVI stwierdził że internet z jednej strony jest otwarty i ma "tendencję do równości i pluralizmu", lecz z drugiej "wyznacza nową przepaść".

"W czasach, w których żyjemy, dochodzi do olbrzymiego rozszerzenia granic komunikacji, niesłychanej zbieżności między różnymi mediami" - podkreślił Benedykt XVI.

Przywołując pojęcie "cyfrowych podziałów" zauważył następnie: internet "oddziela jego użytkowników od wykluczonych i nakłada się na inne podziały, które już oddalają narody między sobą i w ich wnętrzu".

"Rosną także niebezpieczeństwa uniformizacji kontroli, relatywizmu intelektualnego i moralnego, już widocznego w upadku ducha krytycznego, w prawdzie zredukowanej do gry opinii, w rozlicznych formach degradacji i upokorzeniu intymności człowieka" - stwierdził.

Następnie wyraził opinię: "Mamy do czynienia z zatruciem ducha, które sprawia, że mniej się uśmiechamy, że nasze twarze są bardziej ponure, że nie witamy się ze sobą i nie patrzymy sobie w twarz". Według papieża katolicy powinni odpowiedzieć na to "krzewieniem idei godności osób i narodów". Przedstawiając stanowisko Kościoła wobec nowych technologii Benedykt XVI oświadczył: "Bez obawy chcemy wypłynąć na głębię cyfrowego morza, podejmując żeglugę z tym samym zapałem, jakim od dwóch tysięcy lat kieruje się nawa Kościoła".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.