Spotkajmy się w bibliotece

Biblioteka jako smętne, pachnące kurzem miejsce, odwiedzane tylko przez nudziarzy? Nic z tych rzeczy! Dzięki programowi Infrastruktura Bibliotek te miejsca także zaczynają żyć nowym życiem.

Choć dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat działalności bibliotek nie wyglądają najlepiej – spada liczba placówek i czytelników, kurczą się też księgozbiory – okazuje się, że wystarczy bibliotekę dofinansować i odnowić, by trend ten diametralnie zmienić. Tam, gdzie o to zadbano, czytelnictwo zdecydowanie rośnie. – Liczba osób korzystających z bibliotek zwiększyła się o 18 proc. w stosunku do stanu przed przystąpieniem do programu – cieszy się Joanna Odolska z Instytutu Książki, zajmująca się programem Priorytet 2 – Infrastruktura Bibliotek 2016–2020 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Najpiękniejsza na świecie

Celem programu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych – zarówno tych samodzielnych, jak i wchodzących w skład innych instytucji kultury, dla których organem założycielskim jest gmina. Program skierowany jest do bibliotek funkcjonujących w małych gminach: wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich do 50 tys. mieszkańców. Można składać wnioski na zadania związane z remontem, przebudową, rozbudową i budową oraz wyposażeniem budynków. Biblioteki mogą ubiegać się w Instytucie o dofinansowanie konkretnych zadań kwotą od 50 tys. do 2 mln zł, przy czym dofinansowanie nie może przekroczyć 75 proc. kosztów zadania.

Jednym z nowych obiektów, które powstały w ramach pierwszej edycji projektu, realizowanej w latach 2011–2015, jest Stacja Kultura – główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, mieszcząca się… na dworcu kolejowym. Placówka ta została przed dwoma laty uznana za najpiękniejszą na świecie – wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards (w kategorii obiektów jednoprzestrzennych) dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych, pokonując projekty z Kanady, Chin czy Stanów Zjednoczonych. Nowa siedziba biblioteki zajmuje 80 proc. budynku dworca. Na powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych znajdują się: wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia, pracownia plastyczna, fotograficzna, pomieszczenie dla organizacji pozarządowych i dwie sale konferencyjne. – Dzięki nowej siedzibie życie biblioteki zmieniło się diametralnie – opowiada dyrektor Krystyna Laskowicz. – Zmienił się metraż, mamy nowoczesny wystrój, ale najważniejsze jest to, że czytelnictwo wzrosło prawie we wszystkich wskaźnikach o połowę. Międzynarodowa nagroda wywołała ogromne zainteresowanie biblioteką, która stała się obiektem ikonicznym. Kilka razy w miesiącu przyjeżdżają do nas bibliotekarze z różnych części Polski, mamy też gości z zagranicy. Na północy kraju zrobiła się wręcz moda na lokowanie instytucji kultury na dworcach. W ślad za nami poszły Sopot, Kartuzy, Kwidzyn, Pruszcz Gdański, a wkrótce dołączy do tej grupy Władysławowo.

Książka w podróży

Wystrój Stacji Kultura rzeczywiście robi wrażenie. Projekt łączy w sobie elementy biblioteczne i kolejowe. Czarno-czerwone elementy budzą skojarzenie z barwami starej lokomotywy, regały stylizowane są na tory kolejowe. Jest też dworcowy zegar, a sofy zostały ustawione tak, by imitować kolejowy przedział. Jednak najważniejszy okazuje się fakt, że biblioteka jest połączona z dworcową poczekalnią. Każdy z podróżnych może tam wejść, by posiedzieć czy przeczytać gazetę bądź książkę w oczekiwaniu na przesiadkę. A przepływ ludzi jest duży, bo to przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej, z którego wiele osób dojeżdża do pracy albo na uczelnie w Trójmieście. Dodatkowo przy dworcu znajduje się węzeł komunikacji autobusowej. – Tempo pracy jest u nas większe niż w wielu innych bibliotekach – twierdzi Krystyna Laskowicz. – Ludzie wchodzą, by szybko wypożyczyć książkę, i udają się w dalszą drogę. Ale są też tacy, którzy wstępują, by umilić sobie czas oczekiwania na pociąg. W częstym użyciu jest półka z prasą.

Nowe, wyremontowane i dobrze wyposażone biblioteki przyciągają mieszkańców gmin. Biblioteka przestaje być wyłącznie miejscem, gdzie można wypożyczyć książki, ale staje się centrum życia kulturalnego gminy. Dobrze wyposażone sale umożliwiają organizowanie spotkań autorskich czy tworzenie klubów dyskusyjnych. Tak jest także w Rumi: – Wypełniamy lukę w kulturalnym krajobrazie – ocenia dyrektor Laskowicz. – Odbywają się u nas nie tylko warsztaty literackie, ale także na przykład ceramiczne, teatralne czy taneczne. Naszym flagowym projektem są koncerty jazzowe, możliwe do zorganizowania dzięki rozkładanej scenie. Zresztą wiele elementów biblioteki jest mobilnych, dzięki czemu możemy dostosować pomieszczenie do kolejnych projektów.

W nowych albo zmodernizowanych bibliotekach powstają także specjalne kąciki dla najmłodszych, sale komputerowe, w których dzieci uczą się programowania, a także kawiarnie, gdzie w otoczeniu książek można miło spędzić czas ze znajomymi. Dużą popularnością cieszą się też czytelnie letnie, bo, jak się okazuje, obcować z książką można także pod chmurką, np. w bibliotecznym ogrodzie.

Nie bój się biblioteki

Jednym z przebudowanych obiektów w ramach aktualnej edycji projektu Infrastruktura Bibliotek jest dawna sala kameralna Szczanieckiego Ośrodka Kultury. Obecnie mieści się tu nowa siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczańcu w województwie lubuskim. Co ciekawe, część mieszkańców protestowała przeciwko przejęciu sali przez bibliotekę, obawiając się, że stracą jedyne we wsi miejsce do organizacji imprez okolicznościowych. Konflikt ostatecznie zażegnano – gmina postanowiła zainwestować także w remont starej sali kinowej i przekształcić ją w funkcjonalną salę balową, z kolei w sali kameralnej powstała nowoczesna mediateka, w której – oprócz tego, że pełni ona funkcje biblioteczne – odbywają się także koncerty, przedstawienia, spotkania autorskie czy wykłady. Teraz mieszkańcy miejscowości chwalą się nową biblioteką i chętnie ją odwiedzają. – Znacznie zwiększył się metraż, a tym samym komfort pracy – cieszy się dyrektor Paweł Pytel. – W poprzednim budynku wyczerpało nam się już miejsce na książki, więc jeśli chcieliśmy dokupić sto pozycji, to sto innych trzeba było zdjąć ze stanu. Teraz możemy udostępniać także płyty DVD, e-booki, goście mogą na miejscu odsłuchiwać płyty winylowe z naszej kolekcji. Zyskaliśmy salę komputerową, z której chętnie korzysta młodzież, mamy też salę gier i zabaw z konsolą, do której dzieci przychodzą po szkole, by się zrelaksować. Wszystko to powoduje wzrost aktywności czytelniczej.

Przykłady Rumi i Szczańca pokazują, że program Infrastruktura Bibliotek jest udaną inwestycją państwowych pieniędzy. Budżet obecnej edycji programu, podobnie zresztą jak poprzedniej, wynosi 150 mln złotych. Dzięki tej kwocie powstają lub są modernizowane 203 obiekty, a łącznie od 2011 roku wsparto 446 bibliotek. W skali kraju, gdzie wszystkich bibliotek publicznych jest prawie 8 tysięcy, liczba ta nie wydaje się może zawrotna, bo stanowi niecałe 6 proc. Ale dla gmin, w których projekt przeprowadzono, skok jakościowy jest ogromny. Wiadomo też, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierza w latach 2019–2020 przeznaczyć na realizację programu Infrastruktura Bibliotek dodatkowe środki. Jeśli dzięki temu będziemy więcej czytać – z całą pewnością warto. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama