Koncerty, spotkania i dyskusje odbędą się podczas szczecińskich Dni Kultury Żydowskiej "Adlojada" od 4 do 9 marca. Temat przewodni ósmej edycji festiwalu to "Kultura i media".
"Warto porozmawiać o tym m.in., w jaki sposób media konstruują naszą świadomość, jak na nią wpływają w kontekście kultury żydowskiej" - powiedziała dziennikarzom kuratorka festiwalu Beata Małgorzata Wolska z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Wydarzenia - jak zapowiadają organizatorzy - dotyczyć będą m.in. reprezentacji kultury elitarnej i popularnej w mediach, sacrum i profanum w środkach masowego przekazu, mediów zaangażowanych, a także tematu religii w radiu, telewizji i prasie.
"To jest impreza, która wynika z przeświadczenia, że trzeba nie tyle uprzystępniać kulturę, ile - zgodnie z etymologią - uprawiać ją. (...) Jest nie tyle wyjmowaniem z naszych szuflad referatów i przedstawianiem tego, co na co dzień robimy, tylko takim przygotowaniem imprez, że do końca nie wiemy, co się z nich wyłoni" - powiedział prof. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zaplanowano m.in. dyskusję o najnowszym numerze czasopisma "Więź", rozmowę na temat reportażu z autorem książki "Terremoto" Jarosławem Mikołajewskim, rozmowę z Adamem Michnikiem na temat mediów i społeczeństwa otwartego czy spotkanie z dziennikarzem Konradem Piaseckim.
Wydarzenia trzeciego dnia festiwalu skupią się wokół 110. urodzin poety, satyryka i aforysty Stanisława Jerzego Leca. "To ważna postać naszej literatury, naszej kultury. To był pisarz, to był filozof (jak sądzą niektórzy), przenikliwy krytyk języka i poeta. Wszystkie te role są nam dziś potrzebne. Być może rola krytyka języka, krytyka życia publicznego jest do wykorzystania również dzisiaj" - powiedział prof. Madejski.
W rozmowach i debatach o twórczości Leca wezmą udział m.in. monografistka twórczości pisarza Lidia Kośka, jego syn Tomasz, Adam Michnik czy rysownik i satyryk Henryk Sawka.
Wśród wydarzeń Dni Kultury Żydowskiej znalazła się też akcja performatywna "Dwa pokoje", poświęcona pamięci Litzmannstadt Getto, a także koncerty szczecińskich zespołów Klezmafon i Oddech Cadyka oraz koncert Pawła Szamburskiego "na klarnet i ciszę".
"Paweł Szamburski to muzyk związany z warszawskim środowiskiem LadoAbc, który w swojej grze wykorzystuje motywy muzyki sufickiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego" - wyjaśniła koordynatorka festiwalu Marta Mizgalska.
Na stronie internetowej adlojada.muzeum.szczecin.pl umieszczono program imprez oraz dodatkowe informacje.
"Dni Kultury Żydowskiej Adlojada" organizowane są w Szczecinie od 2012 roku. Ideą, która przyświecała pomysłodawcom imprezy, było stworzenie przestrzeni do dyskusji o kulturze żydowskiej; z czasem kolejne edycje festiwalu przybierały formę sprofilowaną. Wśród wydarzeń festiwalowych szczególne miejsce zajmują spotkania i debaty na temat najważniejszych nowości wydawniczych, odczyty, pokazy filmów, warsztaty literackie i spotkania z wybitnymi twórcami i badaczami.
Festiwal organizują Wydział Filologiczny oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Muzeum Narodowe w Szczecinie i Polskie Towarzystwo Autobiograficzne przy współpracy Książnicy Pomorskiej, Ośrodka Teatralnego Kana i Teatru Polskiego w Szczecinie. Ósma edycja wydarzenia rozpocznie się debatą o biografii i twórczości Artura Sandauera 4 marca o godz. 18 w Książnicy Pomorskiej.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.