Powstaje Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów

Powstaje Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Na Jasnej Górze podpisano dziś list intencyjny między zakonem, a województwem śląskim, który inauguruje projekt. W jego centrum znajdzie się częstochowskie sanktuarium. Chodzi nie tylko o zabytki materialne, ale także o upowszechnianie i ochronę spuścizny duchowej, w której fundamentalne znaczenie ma dziedzictwo paulińskie.

To dziedzictwo sięga XIII w. i obejmuje, obok architektury, liczne zabytki ruchome, w tym archiwalia, rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźbę, tkaniny czy muzykę.

„Celem projektu jest pokazanie tego dziedzictwa, jego aktualności, zwłaszcza duchowości – podkreśla Generał Zakonu o. Arnold Chrapkowski. - Chodzi o pokazanie tego wszystkiego czym żyli nasi ojcowie na przestrzeni wieków, te wszystkie ważne elementy i historyczne, przede wszystkim duchowe i przede wszystkim w jaki sposób my teraz ludzie XXI w., osadzeni w technice, w mediach, możemy z tego korzystać”.    

Szlak obejmować ma trasy: piesze, rowerowe i samochodowe z opisami miejsc, kwerendą historyczną, praktyczną platformą informacyjną i siecią info-kiosków.

Pierwszy etap to, pokazanie obok Jasnej Góry, innych pereł kultury paulińskiej województwa śląskiego: klasztoru w Leśniowie oraz kompleksu św. Barbary w Częstochowie. Docelowo znajdą się na nim ośrodki na Węgrzech, w Chorwacji i na Słowacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama