Troska o wolne niedziele, kwestie związane z ochroną środowiska, ale także działania prewencyjne podejmowane przez Kościół w sprawie pedofilii - to tematy, jakie poruszył abp Wiktor Skworc, witając mężczyzn zgromadzonych na piekarskiej kalwarii.
Tradycyjnie mężczyźni i młodzieńcy archidiecezji katowickiej przybyli do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w ostatnią niedzielę maja. Jest to także dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego i do udziału w nich zachęcał metropolita katowicki. Jednak troska o należyte przeżywanie niedzieli była najważniejszą kwestią, na którą zwrócił uwagę w słowie powitania abp Wiktor Skworc. - Bracia, mężowie i ojcowie, ważne są materialne fundamenty rodziny; jednak nie mniej ważnym od nich spoiwem małżeńskiej i rodzinnej więzi jest wspólnie przeżywany i świętowany czas. Mężowie, ojcowie - przeżywajcie swój wolny czas z rodziną, pracujcie ramię w ramię z waszymi dziećmi, uczcie je, jak odpowiedzialnie i z oddaniem wypełniać obowiązki wobec Boga i ludzi. Bóg zapłać wam za to, że swoich synów i wnuków prowadzicie do świątyni, do Piekar - mówił, wspominając także o jednej z inicjatyw, jaką są „Tatry po męsku”.
Metropolita katowicki przypomniał również, że troska o niedzielę to temat, który stale powraca w piekarskim nauczaniu. - Tu, u MB Piekarskiej, stoimy od zawsze na straży niedzieli, bo „niedziela jest Boża i nasza”! A wszyscy uczmy się rodzinnego świętowania, przeżywania niedzieli. W tym dniu trzeba „pamiętać o Panu, Bogu twoim, bo On udziela ci siły do zdobycia bogactwa”; trzeba umacniać więzi z najbliższymi, którzy na różne sposoby zbyt szybko odchodzą; trzeba wyrywać się z kieratu codzienności ku światłu Bożej prawdy i miłości. Trzeba zbliżyć się do natury i kultury! A przy tym, Bracia, nie rezygnujcie proszę z niedzielnej Mszy św., z sakramentu pokuty, z uczynków miłosierdzia, z odwiedzania starszych i chorych krewnych, znajomych - mówił abp Wiktor Skworc.
Więcej na następnej stronie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.