FIFA zakazuje religijnych symboli

Międzynarodowa Federacja Piłkarska FIFA zakazuje prezentowania na boiskach symboli i gestów religijnych podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Republice Południowej Afryki.

FIFA nie chce dopuścić przede wszystkim do takich scen jakie miały miejsce w zeszłym roku podczas Pucharu Konfederacji w RPA, kiedy to po zwycięstwie w finale nad USA piłkarska reprezentacja Brazylii wraz ze swym kapitanem Lucio żarliwie modliła się na murawie boiska. Od tego czasu piłkarze mają zakaz rozpowszechniania politycznych i religijnych symboli, które np. noszą pod koszulkami, a które później zdarza się im prezentować, gdy po meczu zdejmują koszulki. FIFA powołuje się przy tym na 4 regułę (wyposażenie gracza) przepisów gry.

Lucio i Kaká należą w reprezentacji Brazylii do najbardziej wierzących zawodników. Wiele razy wykonują znak krzyża wchodząc na murawę boiska. Niektórzy, jak reprezentant Francji Franck Ribéry, często modlą się ze wzniesionymi do góry ramionami.

Urodzony w Brazylii zawodnik reprezentacji Niemiec Cacau po zdobyciu bramki reaguje zawsze tak samo. Napastnik wznosi głowę i wskazuje otwartymi rękoma na niebo. Zaznacza on, że odkąd nie są dozwolone symbole i gesty religijne na boiskach, to w ten sposób wyrażą swą radość i pokazuje swoje przekonania, „jak wiele zawdzięcza Bogu”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama