Mysłowice. Obchody stulecia powstań śląskich

Inscenizacje historyczne w przestrzeni miejskiej, uroczysta Msza Święta a także tramwaj powstańczy kursujący do Świętochłowic. Tak będą wyglądać w Mysłowicach obchody stulecia powstań śląskich, które zaplanowano na 14 sierpnia.

Na 15 sierpnia w Katowicach zaplanowano defiladę wojskową pod hasłem „Wierni Polsce”. Dzień wcześniej wiele wydarzeń czeka  nas w Mysłowicach, między innymi Msza Święta w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, której przewodniczyć ma metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. O planie uroczystości opowiedział Radiu eM Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic:

Niemalże przez cały dzień w różnych miejscach Mysłowic odbywać się będą inscenizacje: zaprzysiężenie powstańców, wydawanie broni, potyczki powstańcze. Aktor Zbigniew Stryj zaangażował się w organizację, bo jak mówi jest z dziada-pradzada Ślązakiem.

O tym, że atrakcyjny przekaz jest szczególnie ważny przekonany jest szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak:

Mysłowice. Obchody stulecia powstań śląskich   Marcin Iciek/ Radio eM Mysłowice będą świętować rocznicę powstań śląskich

 Wieczorem, na terenie byłej kopalni Mysłowice odbędzie się koncert. Jak wskazuje Grzegorz Płonka muzyk i scenarzysta imprezy, większość zaproszonych artystów ma śląskie korzenie.

Dodajmy, że przez ponad tydzień mieszkańcy regionu będą mogli wsiąść do specjalnego tramwaju powstańczego, symbolicznie oznaczonego liczbą „100”. W jego przygotowanie zaangażowało się również miasto Świętochłowice, o czym mówi prezydent Daniel Beger:

Wstęp na wydarzenia związane z obchodami stulecia powstań jest bezpłatny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama