Z okazji 400. rocznicy śmierci Caravaggia w nocy z soboty na niedzielę będzie można obejrzeć w Rzymie jego dzieła, znajdujące się w muzeach i kościołach. Organizatorzy Nocy Caravaggia spodziewają się zainteresowania tysięcy ludzi.
Artysta, który tworzył w duchu wczesnego baroku, wzbudzając kontrowersje realistycznym ukazywaniem w postaci świętych biedaków i przedstawicieli ludu, zmarł 18 lipca 1610 roku w Porto Ercole w Toskanii.
Od godziny 19.00 w sobotę do 9.00 rano w niedzielę otwarta będą miejsca, gdzie przechowywane są obrazy genialnego malarza: Galleria Borghese oraz trzy kościoły: Sant' Agostino (św. Augustyna), San Luigi dei Francesi (św. Ludwika francuskiego) i - ale tylko do godziny 1.00 w nocy - bazylika Santa Maria del Popolo (NMP Wszystkich Ludzi). Dodatkowo komunikacja miejska przygotowała specjalną "linię Caravaggia", łączącą galerię w parku Villa Borghese z historycznym centrum Wiecznego Miasta, gdzie znajdują się te trzy kościoły.
Noc Caravaggia to kolejna impreza, zorganizowana z okazji 400-lecia jego śmierci po wystawie 24 sprowadzonych z całego świata obrazów w Kwirynale. Zamkniętą w czerwcu ekspozycję zobaczyło ponad 600 tysięcy osób.
Goethe powiedział: "Tyle ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem". Coś w tym jest...
W Rzymie z powodu ogromnego zainteresowania przedłużono wystawę w Palazzo Barberini.
Czyli gwiazdy, gwiazdy, gwiazdy w królewskim gatunku melodramatu. Pytanie tylko, czy udanym?
Spektakl uznawany za jedno z najważniejszych dzieł polskiej dramaturgii lalkowej.
Holandia zwróciła 119 artefaktów zrabowanych z Nigerii w czasach kolonialnych.
Najpopularniejszym dniem, w którym odwiedzane są książkomaty, jest środa.