Do 18 wzrosła liczba stwierdzonych przypadków koronawirusa w Ugandzie. W sąsiedniej Kenii jest już pierwsza ofiara śmiertelna. W celu prewencji przed koronawirusem prezydent Ugandy Yoweri Museveni, ogłosił w środę wieczorem wstrzymanie transportu publicznego na 14 dni. Z kolei jego polityczny oponent, ugandyjska gwiazda muzyki Bobi Wine, skomponował utwór uświadamiający o zagrożeniu wirusem.
Kolejne cztery osoby uzyskały wynik pozytywny na obecność koronawirusa w Ugandzie. Zwiększyło to liczbę przypadków w tym afrykańskim kraju do 18. W czwartek w stolicy Ugandy, Kampali przetestowano kolejne 197 osób, z których większość powróciła z Dubaju oraz kilku innych krajów pierwszej kategorii pandemii.
Rządowy New Vision podaje, iż 4 uzyskały wynik pozytywny. Pozostałe wcześniej zdiagnozowanych 14 przechodzi leczenia w szpitalach w Entebbe, Mulago i Masace. Ich stan jest dobry.
W środę wieczorem prezydent Yoweri Museveni, ogłosił wstrzymanie transportu publicznego na 14 dni.
Zakaz obejmuje autobusy, minibusy i popularne mototaksówki boda-boda, których w samej stolicy jest kilkadziesiąt tysięcy. Są podstawowym sposobem przemieszczania się Ugandyjczyków.
Decyzja będzie miała drastyczny wpływ na codzienne życie w tym ponad 42 milionowym społeczeństwie. Ograniczenie możliwości przemieszczania się uderza zwłaszcza w znaczną, uboższą część społeczeństwa, która nie dysponuje własnymi środkami transportu.
Rzutuje to bezpośrednio na możliwość dotarcia do miejsca pracy. Dodatkowo, wiele osób utrzymuje się z pracy jednodniowych, co w obecnej sytuacji też jest utrudnione.
W samochodach prywatnych nie mogą jechać więcej niż trzy osoby.
Działalność handlowa została ograniczona do sprzedaży wyłącznie artykułów spożywczych. Do niezbędnej została ograniczona liczba pracowników instytucji państwowych.
W internecie pojawiły się filmy z siłami bezpieczeństwa rozpraszającymi tłumy sprzedawców i ludzi w centrum miasta. W czwartkowe popołudnie aresztowano 14 osób za grabieże żywności - informuje BBC.
Swoją własną kampanię uświadamiającą przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa prowadzi też polityczny oponent prezydenta, gwiazda afro-popu Bobi Wine. Skomponował on utwór edukujący na temat koronawirusa oraz wzywający do zachowania czujności przed wirusem.
BOBI WINE Corona Virus Alert BOBI WINE & NUBIAN LI Ugandan Music 2020 HDTłumaczenie: „Zła wiadomość jest taka, że każdy jest potencjalną ofiarą. Ale dobra wiadomość jest taka, że każdy jest potencjalnym rozwiązaniem. Uwrażliwiaj wszystkich na odkażanie, zachowuj dystans społeczny i poddaj się kwarantannie. Koronawirus rozlewa się po ludzkości, to globalne pandemia, każdy musi być czujny. Koronawirusa nie możesz brać lekko. Każdy musi być czujny. To sprawa życia, nic nie jest oczywiste. Dyscyplina, osobista higiena. I upewnij się że myjesz regularnie ręce. Zachowaj dystans. Informuj o każdym objawie. Poważna gorączka jest symptomem. Suchy kasze nawet katar jest symptomem. Jeśli zachorujesz, proszę nie roznoś choroby. Izoluj się od życia publicznego. Bądź patriotą. Zobacz co się dzieje we Włoszech. Wiele ludzi zmarło. Prewencja jest lepsza niż leczenie. Koronawirus rozlewa się po ludzkości. Każdy musi być czujny.."
Utwór powstał we współpracy z innym artystą Nubianem Li.
Z kolei arcybiskup Kampali, Cyprian Lwanga Kizito zwrócił się do diecezjan z apelem o ożywienie "domowego Kościoła”, przypominając, że w 1942 Uganda mierzyła się z pandemią dżumy.
List arcybiskupa publikuje na swoim profilu Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich prowadzone przez polskich franciszkanów (https://www.facebook.com/munyonyo/)
W odezwie arcybiskupa czytamy: "W tym okresie zachęcam rodziny do aktywnego i intensywnego życia modlitewnego błagając Pana, aby pomógł światu przezwyciężyć COVID-19. Wzywam rodziny do odmawiania tradycyjnych modlitw porannych i wieczornych, Różańca Świętego i modlitwy za papieża. Pamiętajmy cudowne uzdrowienie z podobnej zarazy w przeszłości za wstawiennictwem męczenników z Ugandy (w 1942 r.), Gorąco wzywam do modlitwy za wstawiennictwem męczenników z Ugandy.”
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.