"Koncerty bez publiczności nie miałyby sensu" - mówią organizatorzy XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Ze względu na pandemię koronawirusa 18. edycja Konkursu Chopinowskiego została przełożona o rok. Odbywać się będzie od 2 do 23 października 2021 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Decyzję o przeniesieniu konkursu podjął wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w porozumieniu z dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dr Arturem Szklenerem. Wcześniej odbyły się konsultacje z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym.
Jeszcze w połowie marca Narodowy Instytut Fryderyka Chopina miał nadzieję, że eliminacje uda się przeprowadzić we wrześniu.
– Niestety, z powodu pandemii, nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że w październiku tego roku będą mogły być organizowane wydarzenia masowe z udziałem publiczności. Wszyscy zgadzamy się chyba, że konkurs bez publiczności – choć technicznie możliwy – nie miałby większego sensu. Obecne, obowiązujące na całym świecie, ograniczenia uniemożliwiają także właściwe przygotowanie uczestników konkursu do eliminacji i przesłuchań. Z powyższych powodów decyzja o przełożeniu Konkursu Chopinowskiego na rok 2021 była decyzją trudną, ale konieczną – wyjaśnia wicepremier Piotr Gliński.
Co ważne, bilety kupione na tegoroczne przesłuchania konkursowe (rozeszły się w 3 godziny!) zachowują ważność. Będzie można z nich skorzystać w przyszłym roku. Szczegóły przyszłorocznej imprezy zostaną podane po 14 maja.
Lista pianistów dopuszczonych do eliminacji nie ulegnie zmianie. Z 502 zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs, do udziału w eliminacjach dopuszczono 164 pianistów z 33 krajów. Zakwalifikowano m.in. 43 Chińczyków, 31 Japończyków i 16 pianistów z Korei Południowej.
W eliminacjach usłyszymy też 18 Polaków: Tymoteusza Biesa, Łukasza Byrdę, Aleksandrę Dąbek, Mateusza Dudę, Katarzynę Gołofit, Joannę Goranko, Mateusza Krzyżowskiego, Jakuba Kuszlika, Julię Łozowską, Tomasza Maruta, Eryka Parchańskiego, Zuzannę Pietrzak, Aleksandrę Świgut, Mateusza Tomica, Jacka Wendlera, Marcina Wieczorka, Andrzeja Wiercińskiego i Macieja Wota.
– Pragniemy zapewnić wszystkich zainteresowanych, że dokładamy wszelkich starań, aby 18. edycja Konkursu Chopinowskiego była dokładnie taka, jak oczekiwaliśmy, by wpisała się we wspaniałą, budowaną przez dekady tradycję tego wydarzenia. W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina trwają obecnie intensywne prace nad przeniesieniem konkursu na rok 2021 – mówi dyrektor Artur Szklener.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się w Warszawie od 1927 r., co pięć lat. Tylko raz został odwołany – w 1943 r. z powodu trwającej wojny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...