Region. Ślązacy, głównie górnicy obiektem hejtu w Internecie

Koronawirus wywołuje wiele negatywnych emocji i zachowań. Po hejcie na medyków teraz pojawił się hejt na górników i na Ślązaków. Media społecznościowe zalała fala mało przyjemnych zwrotów zachęcających do zamykania kopalń, czy nawet strzelania do górników.

Na wyzwiska i antagonizmy uwagę jako pierwsi zwrócili przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska. Jak powiedział Radiu eM Jerzy Gorzelik przewodniczący RAŚ - uprzedzenia do Ślązaków nie są niczym nowym, każdy o tym słyszał w ostatnich latach czy dziesięcioleciach, a związane jest to z nasza odmiennością kulturową, ale wyciąganie tych stereotypów w sytuacji kryzysowej budzi kontrowersje:

Jak dodaje Jerzy Gorzelik, to po mało fortunnych słowach ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który stwierdził, że - jeżeli byśmy oddzielili Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w Polsce, to mielibyśmy już tendencje spadkową - rozlała się fala hejtu w Internecie, szczególnie w mediach społecznościowych, a politycy też nie zawsze zastanawiają się nad tym co mówią:

Tu uaktywniły się wszelkie antypatie do Ślązaków, a szczególnie do górników. Strach przed koronawirusem i próba znalezienie winnych biorą górę – uważa dr Katarzyna Ślebarska, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego:

- Słowo jest jak miecz obosieczny - ostrzega z kolei ks. Piotr Brząkalik i nawołuje do wyciszenia emocji:

Ruch Autonomii Śląska zapowiada, że hejtu na górników i na Ślązaków tak nie zostawi. Na razie dokumentuje wpisy hejterów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości