Uroczystości z okazji Barbórki w tym roku odbywają się w skromniejszej formie. W katedrze obecni byli tylko przedstawiciele tej grupy zawodowej.
Dzisiaj, w dniu święta górników, Mszy św. w ich intencji przewodniczył bp Jan Kopiec. Przy prezbiterium stanęły poczty sztandarowe różnych formacji, modlono się nie tylko za pracowników kopalń w diecezji gliwckiej, ale też braci kurkowych i artylerzystów.
- Od wieków 4 grudnia to dzień szczególnego zaufania św. Barbarze, dziewicy i męczennicy z początków istnienia Kościoła. Jej wstawiennictwo towarzyszyło kolejnym pokoleniom, zwłaszcza tych, którzy wykonują prace grożące różnymi nieszczęśliwymi wypadkami. Mieszkamy w regionie, gdzie wydobywanie węgla jako bogactwa tej ziemi towarzyszyło budowaniu tutejszej cywilizacji - powiedział biskup gliwicki.
Mira Fiutak /Foto Gość Poczty sztandarowe w gliwickiej katedrze.Podkreślił, że modli się za nich z dużym przejęciem, bo sam pochodzi z górniczej i zna odwagę tych, którzy przez wieki pracowali tu pod ziemią. Dodał, że wydobywanie skarbów ziemi zawsze łączyło się z ogromnym ryzykiem, ale też było sprawdzianem dojrzałości człowieka.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Odniósł się też do obecnej sytuacji w górnictwie i czekających je zmian, które są programem dla całego Śląska. - Jak wiemy, cywilizacyjnie węgiel traci dzisiaj swoje znaczenie, także w naszym regionie. Ta radość, jaka towarzyszyła naszym poprzednikom, by na górników patrzeć z ogromnym szacunkiem, przechodzi do historii, ale tworzy dziedzictwo. Chcemy też zaznaczyć, że nasza wiara nadal jest żywa. Tego nam dzisiaj bardzo potrzeba - podkreślił,
- Składamy hołd pokoleniom tych, którzy budowali pomyślność tego regionu. Wyjdźmy z tych doświadczeń, nie tylko przemienieni, bo trzeba się przestawić na inny rodzaj pracy, ale jako ci, którzy stworzyli piękny etos ludzi odpowiedzialnych za siebie - powiedział bp Kopiec, składając życzenia górnikom i ich rodzinom.
Mira Fiutak /Foto Gość W czasie Mszy św. zagrała górnicza orkiestra.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.