To właśnie w tym miesiącu świętujemy stulecie urodzin Stanisława Lema.
Urodzin, których dokładnej daty nie znamy (w notkach biograficznych pojawiają się najczęściej dwie: 12 bądź 13 IX). Jednak rozmaite lemowe imprezy i wydarzenia, odbywać będą się przez cały wrzesień. Tak jak zresztą odbywają się przez cały 2021 rok – Rok Lema! Szczegóły na specjalnej stronie www, w całości poświęconej tej okazji.
Na wysokości zadania stanęła też, rzecz jasna, redakcja „Nowej Fantastyki”, która we wrześniowym numerze opublikowała trzy obszerne teksty dotyczące autora „Solaris”. Pierwszy to „Zmierzch galaktyki Lema” – nigdy wcześniej niepublikowany po polsku wywiad ze Stanisławem Lemem z 1995 roku. Drugi to redakcyjna dyskusja o odkrywaniu Lema na nowo, trzeci zaś to opowiadanie Tymoteusza A. L. Sokołowskiego, zatytułowane „Lema pamięci żałobny rapsod” – o tym jak… kosmici oceniają intelektualną spuściznę „ojca” pilota Pirxa i Ijona Tichego.
Warto zajrzeć, przeczytać, ale warto i posłuchać. Przede wszystkim Programu IV Polskiego Radia, bo to właśnie w radiowej Czwórce, w emitowanej o 10.45 audycji „Stacja kultura”, od 1 do 30 września będzie można usłyszeć lemowe „Bajki robotów". A dokładnie ich fragmenty, czytane przez Łukasza Borkowskiego – aktora związanego m.in. z Teatrem Narodowym.
Link do strony „Stacji kultury” tutaj, a poniżej jeszcze coś innego - pierwszy odcinek przekrojowego podcastu „Na tapczanie siedzi Lem”:
Naukowcy o nagłówkach w internecie. Clickbaitowych i nie tylko.
Jeden z ciekawszych melodramatów ostatnich lat. Nie tylko z uwagi na „domieszkę” science-fiction.
Choć raczej należałoby napisać Jedermann – ze względu na pruską/niemiecką przeszłość regionu.
To już V edycja. Odbędzie się w Wiśle od 30 maja do 1 czerwca.
Liczba tych, którzy zarobili ponad 500 tys. zł, podwoiła się od 2021 r.
W programie m.in. nowe filmy Astera, Johansson i Łoźnicy. Nie zabraknie też polskich akcentów.