Sztukę "Kasia z Heilbronnu", autorstwa Heinricha von Kleista, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, niemieckiego dramaturga, pisarza i poety, wystawi w piątek Teatr Wybrzeże w Gdańsku.
"Główny bohater, Fryderyk von Strahl, chce ułożyć sobie przyszłość z ukochaną kobietą, ale w jego życiu pojawiają się dwie miłości: oddana Kasia i wyemancypowana Kunegunda. Obie piękne, obie kochają. Każda jednak reprezentuje inny styl życia. Jak w takiej sytuacji poznać prawdziwe uczucie? Czy wystarczą racjonalne argumenty, czy może dopuścić do głosu fantazje? Część tej fascynującej historii rozgrywa się we śnie, a losy Fryderyka i zakochanej w nim do szaleństwa Kasi w dużej mierze zależą od sił nadprzyrodzonych" - powiedział rzecznik Teatru Wybrzeże, Grzegorz Kwiatkowski.
Zdaniem reżysera spektaklu, 41-letniego Krzysztofa Rekowskiego, jest "coś szalonego w głodzie miłości, który ogarnia bohaterów". "Kiedy kilkanaście lat temu czytałem 'Kasię z Heilbronnu' tekst ten zachwycił mnie jako poetycka baśń o miłości. Dziś ten dramat wydaje mi się dużo bardziej niepokojący" - wyznał.
Rekowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wyreżyserował m.in. "Zimę pod stołem" Rolanda Topora w Teatrze Ludowym w Krakowie (2002), "Zwyczajne szaleństwa" Petra Zelenki (2003) i "Szefa wszystkich szefów" Larsa von Triera (2009) w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, "Panny z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza i "Przyjaciela" Radosława Paczochy w Teatrze Polskim w Poznaniu (2009).
W przedstawieniu wystąpią m.in. Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Krzysztof Gordon, Katarzyna Kaźmierczak, Michał Kowalski, Mirosław Krawczyk, Jacek Labijak, Marzena Nieczuja-Urbańska i Jarosław Tyrański.
Sztuka Kleista gościła już na polskich scenach teatralnych, realizacji "Kasi z Heilbronnu" podjął się m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu (1994) Jerzy Jarocki oraz w Teatrze Osterwy w Lublinie (2001) Ryszard Major.
Heinrich von Kleist (1777-1811) zasłynął głównie jako dramaturg. Oprócz "Kasi z Heilbronnu" napisał też m.in. "Amphitryona", "Księcia Homburga", "Penthesileę" i "Rozbity dzban". W latach 1808-1810 redagował pismo artystyczne "Phoebus", a także periodyk "Berliner Abendblatter". Dzięki utworom "Michał Kohlhaas" i "Zaręczyny w San Domingo" Kleist uważany jest za twórcę niemieckiej nowelistyki psychologicznej. Popełnił samobójstwo w Wannsee koło Berlina - zastrzelił się wraz ze swoją przyjaciółką.
Warto zajrzeć do biblioteki lub księgarni. Będzie się działo.
Jej głównym zadaniem jest podniesienie poczucia wartości twórcy.
Kiedyś taniec przenikał do tego stopnia życie ludzi, że był nawet wyrazem modlitwy. #Rok_Tischnera